| Burcă_Laura_1995 a întrebat:

As vrea sa redimensionez o poza, pentru a o face invitatie si sa o scot la imprimanta. Invitatia ar fi 13 cm inaltime si 8 cm lungime. Cum as putea sa redimensionez poza?

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Descarca programul asta gratis.
Foto filtre:
http://photofiltre.free.fr/download_en.htm
(nu trebuie sa-l instalezi, il dezarhivezi si poti lucra cu el)
-alegi varianta:
"English version in zip format (2 Mb)"
-Deschizi fotografia cu el, si sus in meniu, te duci pe "IMAGE",
"image size", si alegi noua dimenisune.
O poti alege in -cm, mm.

| buffa a răspuns:

Foloseste Photoshop sau chiar Paint

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

1 - instalezi photoshop (se presupune ca nu il ai daca nu stii). Cauta pe net vreo versiune mai veche, 7.0 e mai mult decat ok - se instaleaza repede si nu mananca resurse. 2 - deschizi programul. 3 - Deschizi poza ta cu open. In meniul "Image", cauta "image size". Dai click si se deschide o fereastra unde ai dimensiunile fotografiei in pixeli. Schimba unitatea de masura in cm la ambele dimensiuni (width / height). In partea de jos a ferestrei ai grija sa fie bifat "constrain proportions". Apoi, la inaltime scrie 13 si inaltimea se va ajusta automat. E posibil sa nu se redimensioneze fix la 8 cm dar nu are importanta. Daca o fortezi pe 8 x 13 se va deforma. Spor

| bogdanluncasu a răspuns:

Te pot ajuta eu daca nu te descurci. tna_bogdan54 -id mess

| reeebook a răspuns:

O bagi in photoshop si ai sus un buton resize...