| Girly97 a întrebat:

Azi mi-am ridicat primul meu card de debit conectat la primul meu cont bancar si din moment ce nu am folosit niciodata un bancomat, doamna care mi-a deschis contul m-a ajutat si a operat dansa bancomatul ca sa imi activeze cardul iar eu am ales codul PIN. Mi-a spus ca atunci cand am nevoie sa folosesc bancomatul sa ii cer ajutorul. De asemenea, mama mea mi-a spus ca ma va invata sa il folosesc cand voi baga bani in cont. Cum o sa ma invete si de ce trebuie bani pe card?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa poti scoate bani de la bancomat trebuie sa ai suma respectiva in contul de card 9de fapt ceva mai mult decat vrei sa scoti), altfel nu vei putea scoate nici un leu.

| K0sti a răspuns:

Cum o sa ma invete si de ce trebuie bani pe card? laughing
Tare asta! Nu trebuie, daca nu vrei!

| ALGator a răspuns:

Banii nu sunt "pe card", ci la bancă in contul tău.
Contul e ca un sertar iar cardul e cheia de la sertar impreuna cu codul pin. Descui sertarul și scoți sau pui bani.
Dacă nu ai bani (pusi de altădată in sertar), descui si vezi ca e gol.
Te-am învățat bine?