| Gabi001 a întrebat:

Azi mi s-a oprit pc in timp ce eram pe internet si nu mai porneste care ar fi cauza? Am schimbat cablul de alimentare cu cel de la monitor dar degeaba. Unitatea primeste curent deoarece se aprinde un bec verde pe placa de baza cred ca e.CE AS PUTEA FACE fara sa il duc la service!

17 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Nu se mai invarte nimica in el
nici sursa nici la procesor nimica. Schimba sursa de curent pune alta.

| zahy a răspuns (pentru itsoft):

Daca se aprinde bec pe placa de baza inseamna ca este alimentata obligatori se invarte daca nu se invarte e arsa placa de baza

| K0sti a răspuns:

Service scrie pe el! Mai poti verifica sursa! Schimband-o cu alta!

| DanielVălean a răspuns:

Probabil se strica, nu ai ce face, daca nu il duci la service mai repede, se poate strica de tot.

| zahy a răspuns:

E arsa placa de baza. Daca porneste si intra in windows se aude cand intra in windows este placa video. daca aprinzi si scoate un piuit este placuta de ram. daca nu e aprins becu pe placa de baza e sursa. daca e aprins becu pe placa de baza si nu porneste e placa de baza, si asta e cel mai grav. va trebui ilocuita si e cea mai scumpta.

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Si placa video piuie. Dar nu mai stiu exact parca de 3 ori piuie si repede e problema la RAM daca piuie de 3 ori mai rar e placa video. acuma depinde si de placa video daca e prevauzta cu difuzor. dar in ziua de azi mai toate sunt. Dar e clar la tine e arsa placa de baza.

| K0sti a răspuns (pentru zahy):

Unde ai vazut tu placa video cu difuzor?

| zahy a răspuns (pentru K0sti):

Sunetu e scos de placa de baza nu de placa video. cand mergi cu pc la servis nu st ala sa schimbe rami placa video. isi dau seama dupa ce zice placa de baza. e limbaju iei zice ce nu merge

| K0sti a răspuns (pentru zahy):

Asta e scrisa de tine, nu de mine! happy
"zahy a răspuns (pentru zahy):
Si placa video piuie."

| TheFallen666 a răspuns:

Du te la Service neaparat

| Gabi001 explică:

L-am desfacut si sursa miroase putin ciudat poate ars dar ciudat este ca se aprinde becul de pe placa de baza si pc nu se deschide deloc nimic ca si cand n-ar si alimentat

| sNex96 a răspuns:

Am avut aceeasi problema! Cand deschide-am unitatea, aceasta primea curent dar nu se deschidea. In zilele urmatoare am dus`o la un service si acesta mi-a zis ca placa de baza e distrusa. Mi-am cumparat alta placa de baza si totul a mers perfect.

| gaby202000 a răspuns:

Asa s-a ars si pc-ul meu si initial am crezut ca e de la sursa. Unitatea nu primeste curent ci doar cat sa aprinda beculetul ala mic. La pornire ventilatoarele incearca cumva sa porneasca? Daca se intampla si asta e clar. Masoara mufa molex de la sursa cu un multimetru. Pune firul rosu de la multimetru in pinul de la firul galben (12V) din molex. Pune firul negru de la multimetru pe carcasa. Porneste pc-ul daca iti da putin curent gen 3V...1V,apoi nu iti mai da decat zero virgula ceva ori e placa de baza (90%) ori e sursa 10% sanse. Scoate pe rand toti consumatorii din unitate : HDD, Placa video, Rami si repeta procedeul de masurare, daca iti da la fel e clar ca e arsa placa de baza sau sursa. Daca porneste baga-le pe rand si vezi care e cauza. Nu te grabi sa dai banii pe sursa daca se poate imprumuta una de la un prieten.

| zahy a răspuns (pentru gaby202000):

Sursa nu prea are cum atata timp cat placa de baza primeste tensiune. si 2 daca se invarte elicea de la sursa

| Geldo a răspuns:

Nu închizi calculatorul dintr-o data. Mai întâi opresti tot din el si după i-l stingi. Se poate sa se fi ars placa video. Vorbesc din experiența. laughing

| zahy a răspuns (pentru Geldo):

Eu ani de zile inchid tinand degetu apasat pe buton si cu N programe deschise si fac asta o data la 2 zile pentru ca sta non stop pornit. si nu am avut nici o problema 5 ani cu pc si 2 ani cu laptop

| itsoft a răspuns (pentru zahy):

Bine frate IT daca spui tu asa o fi noi sunt probabil mici copi pe langa tine ....nu cred ca so crezi tu pe asta.