| Stefan03 a întrebat:

BitDefender sau Avast?

5 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Detin o licenta BitDefender, insa software-ul lor antivirus consuma foarte multe resurse. Prin urmare, am renuntat la el. Acum, folosesc Norton si totul este ok.

| Andreeush a răspuns:

Le-am avut pe amândouă, acum am rămas cu avast-ul.

| gabicoo a răspuns:

Avast free dacă nu vrei să plătești. E singurul antivirus free băgat în seamă de cei de la www.av-test.org
Dacă vrei un antivirus plătit recomand Bitdefender suita Internet Security sau dacă ești dispus să plătești mai mult cea Total Security.
Eu personal am Avast free doar pe PC. Pe tabletă am Bitdefender free.
Bitdefender free pentru PC nu e rău dar te cam scoate din sărite cu notificările prin care te invita sa treci la una din variantele plătite plus că-ți cam mănâncă resursele.
Dacă ai pe PC Windows 10 pro cu licență plătită eu te sfătuiesc să folosești Avast free și să activezi Firewall-ul antivirusului integrat în Windows Defender. E combinația perfectă: și gratis și safe. Plus că din Windows Defender poți activa funcția scanare periodică/periodic scanning pentru o a doua opinie.
Succes.
:)

| flixbuster a răspuns:

Windows Defender happy - daca nu umbli cu prostii, e suficient.

Plus full backup (system image) periodic.
Plus cont restrictionat pentru activitatea de zi de zi (si cont admin parolat, separat, cu care nu intri niciodata, iti cere Windows parola cand vrei sa faci ceva admin level).

Daca umbli cu prostii nimic nu te fereste de belele - am vorbit cu unu' care era infectat: Ba, ce s-a intamplat? Pai am luat jocu' de la baieti de pe net si cand sa-l pornesc mi-a zis antivirusu' ca e virusat. Pai bine ba, si de ce l-ai pornit? Ca voiam sa ma joc! True story.

| Trioda a răspuns:

Avast
1.Este free, adica gratis!
2.Ai actualizari la zi, face treaba si nu cere resurse, un fapt foarte important si nu te streseaza cu oferte, promotii si la final cu expirarea perioadei Demo, cazul Bitdefender.