| mariusmarius999 a întrebat:

Bunã. Calculatorul meu nu mai porneste sad. in urma cu doua saptamani, a pornire primeam mesaj cum ca se incalzeste prea tare si a aparut o eroare unde trbuia sa apas F1, dupa care aparea o liniuta laughing in stanga sus, palpaia si apoi scria,, check disck error"... Eram indrumat sa apas ctrl alt delete pt a reincerca si dupa o gramada de reincercari pornea. Am crezut dinnou ca este problema cu praful asa ca i-am zis ca ar trebui sa-l aspire (a mai facut asta in trecut si nu s-a intamplat nimic rau). Dar acum, calculatorul nu mai pornese deloc. Unitatea nu suna deloc la pornire, doar pe boxe se aude neclar o voce o voce de doamna care spune o propozitie. Sngurul cuvant care l-am inteles este overclocking sau ceva de genu. Am mai avut o problema de genu in care vorbea asta asa dar aparea ceva pe ecran acum este negru de la inceput. Ce poate sa fie? Trebuie sa mentionez ca calculatorul meu este din 2006 si componentele sale au ramas ne schimbate(probabil cate o componenta dar fara schimbari in performanta calculatorului :/ ). este mort calculatorul, sau se mai poate face ceva la el?

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pentru cei ca tine exista service!

| Andutu21 a răspuns:

Incarca sa il scoti din priza dupa care pe placa de baza ai o baterie de tip CR3232 rotunda, cu ajutorul unei surubelnite late micuta apesi pe clamita de metal in lateral si ea iese. Tine asa aproximativ 10 min.Aceasta operatiune iti va reseta setarile din bios si vor reveni la valorile implicite.
La faza cu "check disck error" este o problema la HDD ori e pe duca, ori are bad-uri