| pci27 a întrebat:

Bun găsit!

Am un aparat foto Canon ixus 70.Recent, am făcut niște fotografii. După vizualizarea lor și reintroducerea cardului de memorie, am observat că, pe fundal, apare,, ceva,, ...seamănă cu o virgulă.Cum aș putea rezolva problema? Sfaturi, sugestii... de la cunoscători.Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se vede doar pe ecranul /vizorul camerei, atunci sigur este ceva mizerie.
Daca se vede sters, atunci este pe partea frontala al opticii, iar daca se vede clar, atunci este pe ecran sau pe lentila vizorului. In acest al doilea caz, pata nici nu se vede pe imaginea captata.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi ceva mizerie ajunsa pe optica aparatului sau o defectiune in prelucrare a pozei (senzor, electronica camerei, prelucrarea pe calculator).
Ar fi bine sa postezi 2-3 poze pe care este cat mai bine vizibila aceea "virgula".

| pci27 explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru răspuns.Cred că e vorba, de prima variantă. Am mai pățit așa, la camera telefonului... era o mizerie. înainte de a apărea acest inconvenient, aparatul, a fost scăpat pe jos și, s-a blocat cardul de memorie. E un fundal incolor, cu un semn în mijlocul imaginii (vizibil când aparatul, e pornit/deschis (o virgulă, pur și simplu). Nu pot posta fotografia respectivă...Ar trebui să merg la un studio foto/ să apelez la personal specializat?

| pci27 explică (pentru Bula):

Se vede clar. Sper să nu fie, greu de îndepărtat. Oricum, mulțumesc pentru ajutor

| Bula a răspuns (pentru pci27):

Daca se vede doar pe ecranul /vizorul camerei, atunci sigur este ceva mizerie.
Daca se vede sters, atunci este pe partea frontala al opticii, iar daca se vede clar, atunci este pe ecran sau pe lentila vizorului. In acest al doilea caz, pata nici nu se vede pe imaginea captata.