| spike14K a întrebat:

am cumparat un router serioux srx-wr150wh, am facut ca in instructiuni doar ca la pasul 4 imi spune sa intru in Control Panel\Network and Internet\Network Connections si sa dau la o retea de wirlws dar nu-mi apare, am win7, furnizorul de net e akta prin pppoe, plss repede

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Calculatorul are placa de retea wireless? Daca NU are, cumpara un adaptor wireless http://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/ Fara el nu merge sa te conectezi wi-fi.

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ca sa vezi daca ai placa de retea wireless intra in -> Control Panel\Network and Internet\Network Connections -> faci un printscreen si postezi aici rezultatul. De fapt trebuie sa-ti apara acolo reteaua de wi-fi si nu doar LAN.

| neluL a răspuns (pentru spike14K):

Nu ai! Deci cumpara un adaptor din linkul care l-am postat mai sus. Poti cauta si pe alte site-uri sau magazine -> Adaptoare wireless USB

| sltlp a răspuns:

Pai ai placa de retea wireless?

| spike14K explică (pentru sltlp):

Nu cred, poti sa-mi dai comanda unde pot vedea?

| sltlp a răspuns (pentru spike14K):

Pentru inceput, ca sa scutesc ceva timp, ai desktop sau laptop?
Poti verifica daca ai adaptor wireless din device manager http://www.ezlan.net/example/dm_ok.jpg

| Jipa95 a răspuns:

Deschide network and sharing center, si du-te la conexiunea ta wireless sau local area conection cum le ai tu acolo..si deschide-l. Iti va aparea o noua fereastra, unde trebuie sa te duci la proprietati->internet protocol version 4, si sa bifezi use the following ip adress, unde tu trebuie sa scrii acolo acest ip : 192.168.1.1, iar in casuta de mai os dai un click si isi va lua el subinet mask. Acum du-te in browser si baga tot ip-ul acesta : 192.168.1.1 unde ti se va deschide o fereastra de login unde la user si parola scrii admin. Acum te poti juca prin router, sa il conectezi la ce retea vrei tu, eventual o parola, iar dupa ce ai terminat, acolo unde ai bagat tu ip-ul 192.168.1.1 bifezi casuta de mai sus sa-si ia adresa ip automat. Bft

| Scorpiel a răspuns:

Ai configurat cumva routerul? Daca incerci sa te legi Wi-fi pe telefon merge?

| NECru a răspuns:

Din cate am inteles, vrei sa configurezi acel router. Poftim un tutorial pentru configurare, daca cumva ai nevoie : http://www.mihaienasel.ro/2012/07/cum-conectezi-un-router-serioux-srx.html