Întrebare recomandată | abcdefabc a întrebat:

Am o imprimanta CANON iP 1800 si azi am reincarcat tusurile. Acestea nu au mai fost incarcate de aproximativ 1 an(nu au mai fost folosite ). Dupa ce am conectat-o la laptop, am instalat driverele si cand sa printez imi zice " The following ink cartridge cannot be recognized " (Cartusul de cerneala nu poate fi recunoscut). Oare ce pot face?

4 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

S-a uscat cerneala de pe duzele de la cartuse.
Cartusele au niste gaurele (daca te uiti atent la conectorul acela auriu), prin care curge cerneala cand printezi. Din cauza ca nu le-ai folosit o perioada indelungata, acele gaurele s-au blocat cu cernelea uscata.
Poti incerca sa le cureti, gasesti pe internet o gramada de tutoriale, de exemplu http://www.youtube.com/watch?v=fGKFg0r7CXc

| abcdefabc explică (pentru Kattan):

Am dat cu servetel si lasa urme, deci nu sunt uscate.

| Kattan a răspuns (pentru abcdefabc):

In acest caz va trebui sa schimbi cartusul problema, are o problema fizica.

| FlorinM28 a răspuns:

Nu poti sa dai ignore? Sau incearca sa le scoti si sa le bagi iarasi. Eventual incearca sa cureti cu putin alcohol sanitar contactele.