| Dennys1521 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare...ce poate avea calculatorul, daca atunci cand il aprind.tre sa il aprind si sa il sting de mai multe ori ca sa se aprinda.si de multe ori.se stinge in timp ce e aprinde..sau cand este aprins se stinge..si ca sa il re-aprind trebuie sa il sting si sa il aprinde de mai multe ori..patesc asta de o perioada lunga...deci care ar fi variantele?

Răspuns Câştigător
| YouNoob a răspuns:

Poate fi unul din motivele urmatoare:

1) Ai prea mult praf in el

Rezolvare: presupun ca nu l-ai curatat niciodata inauntru, asadar ia o surubelnita, deschide carcasa si curata-l de praf cu un aspirator la viteza mica.

2) Sursa este pe duca

Rezolvare: Du-te la un service e cam 40 de RON o sursa

3) Cablul de alimentare, priza sau prelungitor se intrerupe undeva

Rezolvare: Le inlocuiesti

4) Butonul de inchis/deschis sau reset are o problema, cablurile nu au fost izolate bine si se ating rezultand efectul din intrebarea ta

Rezolvare: Du-te la un service IT

PS - Un computer se curata cam la 6 luni inauntru, daca nu risti sa gasesti pamant in el.

| cryyysss a răspuns (pentru YouNoob):

Nu te supara...dar u calculator se poate stinge si de la placa video? happy

8 răspunsuri:
| Dennys1521 explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri...intre variantele vostre mergeam si euwinking

| Dennys1521 explică:

De praf l-am sters...de m-a luat dracu'!laughing

| raidxp a răspuns:

Butonul de pornire ramane blocat

| 4ndr3i a răspuns:

E fun intrebarea ta..am patit si eu ceva similar ...la mine se aprindea si se bloca si trebuia sa i dau restart sau sa l sting fortat ca sa mearga cum trebuie(bineinteles ii dadeam si cativa pumni).era ceva de la placa de baza cred sau de la hard.cel mai bine il duci la un service IT si iti vor spune ei ce trebuie sa faci(daca sa ti iei altul sau daca sa l arunci).eu mi am luat laptop deoarece calculatorul e demodat..nu ma laud.dar e un adevar...mai bine ia ti si tu un laptop.

Bafta! Scuza-ma daca am fost putin ironic.

| vLd94 a răspuns:

Curata coolerul de la procesor...
La temperaturi mari se opreste singur sa nu se arda procesorul, placa video, etc. Incearca sa cureti tot ce tine de procesor

| 4ndr3i a răspuns (pentru vLd94):

Are dreptate uita te si pe la procesor ca ala e creierul Pc-ului.Se poate sa fie si asta.Mie mi se intampla la laptop.Se stinge cand se supraincalzeste atunci cand joc jocuri gen cod mw3 sau f.e.a.r...sau alte jocuri din astea.dar de aprins nu ma chinui sa l aprind...

| Sturzoiu_Claudiu_1984 a răspuns:

Verifica cablul de alimentare. Incearca cu un altul sa vezi daca iti face la fel.