| maddux a întrebat:

Am un Acer aspire 5742G. Il am de 2 ani, pana acum ceva timp nu am avut nici o problema cu el, pana am instalat niste jocuri si de atunci mereu mi se inchide brusc dupa 5-10 min de joc. Am un cooler extern dar degeaba. Ce ar putea avea sau ce as putea face sa nu se mai inchida si sa ma pot juca fara nici o problema?

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca ai praf in el, iar laptopul nu-si mai poate face aerisirea corespunzator, degeaba ai tu acel stand cooler. I-ati un program de monitorizare a temperaturilor ( Speccy / aida64 ), ai grija sa nu treaca procesorul de pragul de 90 grade. Daca trece, inseamna ca este grav, trebuie curatat cat mai curand laptop-ul.

Bft!

| maddux explică (pentru Jipa95):

Am verificat cu un program temperatura si am intrat intr-un joc. Temperatura variaza intre 89-90 grade. Deci sa inteleg ca trebuie curatat de praf, nu e nici o alta problema momentan, nu?

| Jipa95 a răspuns (pentru maddux):

Sigur ca da. Daca nu te picepi sa-l desfaci, du-te cu el intr-un service ca trebuie descafacut din toate incheietrile si curatat aici ma refer si cooler-ul desfacut e cam complicat cu laptopurile.

Bft!