| karminuta a întrebat:

Am un aparat Nikon de fotografiat. Cand il deschid suna ca si cum s-ar deschide obiectivul, dar se deschide foarte putin. Dupa aceea se inchide cat s-a deschis, iar pe ecran scrie: "Eroare de obiectiv". Nu stiti ce pot face sa mearga din nou? Imaginea e foarte clara.Dar problema e cu obiectivul. Sau daca nu se poate repara cu ceva trucuri, cat ar costa o reparatie?

2 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

Încearcă să scoți obiectivul și să-l cureți.

| StefyCrina a răspuns:

Si eu am avut o astfel de problema tot la un aparat Nikon.Ai putea sa ii scoti acumulatorul 5 minute, iar apoi sa il bagi iar.(la mine asa a functionat)Daca nu functioneaza asa si vrei sa te duci cu el la reparat mai multe 50 lei nu are de ce sa iti ia...dar ai grija! Exista posibilitatea sa nu ti-l mai poata repara! La un aparat foto obiectivul este cel mai sensibil si cum am spus si mai sus, greu de reparat!