| sayurik a întrebat:

Buna,
Am un laptop Fujitsu Siemens lifebook e8110 cam de 3 ani. In ultimele luni coolerul a devenit extrem de zgomotos si se incalzeste destul de tare la scurt timp dupa ce il deschid. Astazi l-am dus la curatat la un service de specialitate dar nu pot sa spun ca e mare diferenta.Ce pot sa mai fac si ce riscuri exista daca el se incalzeste asa in continuare?

7 răspunsuri:
| IonutGaby a răspuns:

Schimba coolerul, verifica si sursa

| simpluone a răspuns:

Laptopul nu are ventilator (cooler) pe sursa ci pe procesor. Ar fi trebuit sa-ti schimbe cei de la service si ventilatorul. Eu iti recomand sa revi la dansi si sa le spui sa-ti schimbe si ventilatorul poate nu-ti mai vor lua bani pe manopera inca odata.

| sayurik explică (pentru simpluone):

Momentan nu imi mai permit sa-mi iau cooler nou.(si asa curatarea a fost scumpa 50 de lei.)Voiam sa stiu daca nu schimb ventilatorul in viitorul apropiat si continua sa se incalzeasca asa, risc sa se arda ceva?(hardul, placa video sau nu stiu nu ma pricep deloc.)

| simpluone a răspuns (pentru sayurik):

Ventilatorul ar fi fost probabil pana in 50 de lei, partea dificila era sa ajungi la el. Laptop-urile au destul de bine reglata protectia, ti se va inchide cand se incinge peste o temperatura. Cand mai ai bani si nu mai doresti sa ajungi cu el la service poti cumpara un suport de laptop cu ventilatoare insa e cam incomod. Dar si ala e cam 1 mil. din cate stiam. Deci dupa parerea mea ai o sansa de 80 % sa nu se arda.

| sayurik explică (pentru simpluone):

Am si un ventilator extern dar e fara suport(i-am asezat eu o cutiuta in spate pe post de suport ca sa stea ridicat^^).Nu stiu in ce masura ajuta dar laptopul nu s-a inchis niciodata pana acum doar s-a mai blocat si asta foarte rar. Deci in concluzie n-ar trebui sa intru in panica doar pentru ca se incalzeste putin coolerul si cand o sa am bani sa-l schimb pe ala intern?

| AdonisLibra a răspuns:

Exact la fel am patit eu cu coolerul de la placa video de la pc big grin si l`am dat jos...intradevar sa incalzeste foarte repede dar nu mi-a facut nici un fel de problema laughing si`l am de ceva vreme asa big grin

| forevermysoul a răspuns:

Prima data incearca sa cureti procesorul si sursa de praf, apoi schimba pasta termica, si daca nici asa nu rezolvi schimba cooler-ul de la sursa sau sursa.