| RoObYxXx a întrebat:

Am si eu o problema cu un laptop Fujitsu Siemens! Stau in pat sau la birou si daca deschid pe skype-u, mess-u si mai deschid si facebook-u si ceva un joculet mi se restarteaza si plus ca mi se incalzeste si sursa sau ce o fi in partea stanga, se supraincalzeste si in 5 minute daca il las fara sa fac nimic! Se incalzeste foarte tare si ma mir si eulaughing nu e normal sa faca asa! Ce as putea face? sad ce trebuie sa-i schimb sau ce sa-i fac? Va rog big grin DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Sa il duci la service sa il curete de praf. Poti sa ii cumperi masuta cu ventilatoare dar alim din priza ca mobilul nu din usb.In pat pus pe cirpe ciuciu racire
Ps
se gasesc niste ventuze distantier poti sa ii pui sa il departezi de birou sa se raceasca mai bine

| RoObYxXx explică (pentru Urzi23):

Mda... Dar am vazut acum ca, cooler-ul de dedesubt nu merge, adica aprind laptop-ul, cooler-ul merge 10-15sec. apoi se opreste dar laptop-ul merge in continuare... oare asta o fi cauza? Oricum multumesc pentru. raspunsbig grin Funda tongue

| Urzi23 a răspuns (pentru RoObYxXx):

Si nu porneste din cind in cind? el ar trebui sa fie monitorizat. Urgent masuta cu ventilatoare www.okazii.ro si apoi service.Eu zic sa il lasi in pace pina ajungi la service sa fie curatat de mizerie, in genere lapt merge destul de incins hdd lui ajunge si la 60C bagi prog " hd tune pro " Sunt prog de monitorizat temp ar trebui sa le folosesti, si in everest ai masurarea temperaturilor date de senzori.

| RoObYxXx explică (pentru Urzi23):

Pai ma gandeam sa ma duc la un service ceva sa-mi schimbe cooler-ul, dar daca zici tu masuta cu ventilatoare... a si de praf e curatat tongue, l-am dus acum vreo 3-4 saptamani ca tot asa se incalzea dar nu se restarta... big grin

| Urzi23 a răspuns (pentru RoObYxXx):

Sa il duci la un service specializat poate ii trebuie sch si pasta de la procesor, Ce zic prog de monitorizare a temperaturii? cit are hdd? cit are proc? Pune masuta sub el musai cu alimentare ca mobilul. Cind deschizi mai multe programe procesorul merge 100% cred ca el se suprainc, ce temp are ce spune everestul sau alt program de monitorizare a temp.Din cite stiu la lapt au pentru disipat caldura de la proc un radiator cu niste tevi care conduc caldura la radiatorul care este racit de ventilator sa nu ai pierdut gazul din tevi si nu mai conduce caldura.

6 răspunsuri:
| RoObYxXx explică:

Multumesc foarte multbig grin, dar am vazut in spate are un ventilator, cred ca este cooler-ul, si am vazut ca daca apas pe butonul de pornire, laptop-ul porneste, dar cooler-ul merge un timp de 10-15 sec. si se opreste, oare asta ar fi cauza?sad... PS : Ai fundita Urzibig grin

| RoObYxXx explică:

Deci pana la urma ce sa fac? Deci de praf e curatat, cooler-ul are pasta electroconductoare... Ce sa-i fac? In continuare is incert. Daca as cumpara masuta cu ventilatoare cum o lipesc de laptop, cum o alimentez? Usb sau ce? big grin