| Molnar_Robi_1998 a întrebat:

am un stick de wifi tp-link tl-wn722n la pc sticul e prins pe perete din spatele casei am semnal de la vecinu dar problema e ca n-am doar 2 lini antena e originala de 5dbi puteti sa imi recomandati o antena sau o solutie casa obtin un semnal mai bun...

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Cu prima antena nu o sa ai de loc semnal din tot orasul. Este o antena foarte directionala, trebuie sa fie indreptata precis spre punctul de acces. la distante mai mari, si cateva grade in plus sau in minus vor cauza o pierdere foarte mare de semnal.

Si cred ca specificatiile sunt un pic exagerate, prima nu arata a avea mai mult de 24 decibeli, iar a doua vreo 6.

6 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Cumperi asta :D http://www.emag.ro/......E49RNBBBM/
Sigur o sa ai semnal din tot orasu! Pe o raza de 10km :D

S-au asta! : http://www.emag.ro/......ELL3TBBBM/

| Molnar_Robi_1998 explică (pentru Radu284):

Mersi cred ca o antena de 9 sau 10 dbi e suficient daca il fixez bine

| Radu284 a răspuns (pentru Molnar_Robi_1998):

In general, cu fiecare 6db se injumatateste distanta intre tine si routerul de unde vrei sa iei wifi.
Daca cu 5 DB merge naspa, cu 11 ar trebui sa mearga cel putin OK.

| Radu284 a răspuns (pentru CPAElites):

Cu prima antena nu o sa ai de loc semnal din tot orasul. Este o antena foarte directionala, trebuie sa fie indreptata precis spre punctul de acces. la distante mai mari, si cateva grade in plus sau in minus vor cauza o pierdere foarte mare de semnal.

Si cred ca specificatiile sunt un pic exagerate, prima nu arata a avea mai mult de 24 decibeli, iar a doua vreo 6.

| Radu284 a răspuns:

Daca ai instrumentele si amterialele necesare (o mufa SMA, niste sarma de cupru de 1-2 mm grosime, un pistol de lipit) iti poti face singur o antena destul de buna. Cauta pe goagal: collinear wifi antenna

| Molnar_Robi_1998 explică (pentru Radu284):

Meri incerc sa-mi cumpar sa nu mai am probleme

| Radu284 a răspuns (pentru Molnar_Robi_1998):

Daca stii exact directia routerului vecinului, ia o antena unidirectionala, de tip panou.

Ceva de genul asta: http://www.worldnet.ro/......RLINE.html