| dyana98dy a întrebat:

Am un telefon Allview a4 you si as dori sa fac setarile la internet. Am mega dar nu pot accesa internetul si am auzit de aceste setari. As dori sa stiu cum se fac aceste setari si daca se poate in pasi cat mai simpli si detaliati, ca nu prea le am cu telefoanele.

Multumesc! D-au funda!

Răspuns Câştigător
| yAdrian a răspuns:

Buna. Incearca sa le configurezi automat. Daca nu functioneaza imi spui.
9691 mesaj gol sau 6381 tot mesaj gol.
Valabile pentru Telekom.

| dyana98dy explică (pentru yAdrian):

Am incercat ce mi-ai propus dar imi zica ca nu poate fi configurat automat de pe telefonul meu.

| dyana98dy explică (pentru yAdrian):

Am urmat si acesti pasi de la telekom si tot nu merge:

Intra in Meniu in aplicatia de Setari, la sectiunea Wireless si Retea (Wireless & Network) si apasa Mai Multe (More) apoi Retele Mobile (Mobile Networks), apoi Nume Puncte de Access (Access Point Names). Creeaza nu nou punct de acces cu urmatoarele date:

Nume (Name) : Telekom Romania Mobil

APN: broadband

Tip APN (APN Type): default, supl

Restul campurilor raman neschimbate.

Apasa meniu si Salvare si apoi bifeaza acest punct de access pentru a fi folosit de telefonul tau

| yAdrian a răspuns (pentru dyana98dy):

Atunci trebuie configurate manual.
Intra la setari > Retele mobile > Nume punct acces si scrie ce scrie mai jos.

Setari web’n’walk (inclusiv extraoptiuni gen Frog, Frog Enjoy, etc):
APN: wnv
User: wnv
Pass: wnv
Authentification type: PAP or CHAP
wnv sau wnw nu mai stiu sigur.