| MasterGamer1995 a întrebat:

am un Televizor Smart TV cu Android: Philips Series 5500
32"
L-am cumparat din Flanco. L-am intrebat pe cel de la Flanco daca are Cursor, si a spus ca da.
Dar acum, nu stiu cum se activeaza cursorul, si nici nu stiu daca are.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Am urmarit o prezentare video despre modelul tau, dar nu a afisat niciun cursor pe ecran. Cel mai bun test este sa atasezi un mouse usb la televizor si sa incerci, cu ajutorul lui, o navigare in meniul dispozitivului.

| dannyel86 a răspuns:

Manual in format pdf
http://download.p4c.philips.com/......fu_ron.pdf
La pagina 56 spune ca "Mouse-ul usb nu poate naviga in aplicatiile SmartTv sau in meniurile televizorului."
Click stanga - OK
Click dreapta - Inapoi
Scroll (rotita) - derulare sus si jos intr-o pagina de internet.

| MasterGamer1995 explică (pentru dannyel86):

Deci, nu are cursor?

| dannyel86 a răspuns (pentru MasterGamer1995):

La prima vedere, nu. Doar tu poti confirma asta, conectand un mouse usb la el, pentru a vedea cum poti opera cu el. Pe alte SmartTv-uri, cum sunt cele de la Samsung, cursorul apare pe ecran, chiar daca nu ai mouse si tastaura conectate, cursor pe care il poti manevra din telecomanda. Banuiesc ca si modelul tau ar fi facut la fel, daca avea cursor la vedere (chiar daca e alt producator).
Testeaza cu un mouse usb, atat pot spune!
Si citeste cu atentie manualul de utilizare.

| MasterGamer1995 explică (pentru dannyel86):

Am conectat, apare cursorul, dar nu stiu cum sa il controlez din telecomanda

| dannyel86 a răspuns (pentru MasterGamer1995):

Din telecomanda, intra pe functiile Smart (Multimedia, aplicatii) si deschide browser-ul implicit al televizorului. Poate din acel moment vei putea folosi cursorul pentru navigare pagini web, daca SmartTv-ul e conectat la internet.

| bestbuy a răspuns:

De ce va luati prostiile de SMART TV nu stiu. Nu ati auzit de TV LCD/LED cu tv box (mini pc) cu Android atasat? In Romania nu se face publicitatea la asemena dispozitive ca se pierde piata smart-urilor.

Daca vrei sa vezi cum arata unul vezi pe www.itvbox.ro sau youtube. Se "pipi" de 1000 ori pe un smart tv.

Nu mai dati banii pe prostii!