| Bossmen a întrebat:

Buna as dori sa stiu daca cineva imi poate lasa adresa de email sa ma invetee/sa ma ajute cu lucruri la calculator caci stiu cate ceva dar am nevoie de ajutor. Si cine imi poate spune de ce mise restarteaza calculatorul cateodata imi apare un ecran albastru si altadata pur si simplu misa restartat dar era foarte cald. Va rog ajutati-ma!

10 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Adrenalintm90@gmail.com

| Arthiom a răspuns:

Cand iti apare ecranul albastru? Oricand, cand esti pe net, pe fb, cand te joci un joc pe pc, cand? Nu prea imi dai detalii, da-mi un mesaj pe TPU si o sa iti raspund cat mai curand la intrebare. Te pot ajuta si cu celelalte.

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

Daca iti apare ecranul albastru atunci e o problema de la vreun driver sau de la sistemul de operare, fara mai multe detalii nu pot sa te ajut prea mult.

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

Contacteaza-ma la adresa asta rtacommunity@yahoo.com

| Bossmen explică (pentru Arthiom):

Cand ma joc league of legends si inca imi merge bine dar daca vreau de exemplu sa ascult si pe you tube mise restarteaza si cateodata dor joucul singur fara altceva dar mai rar iarasi cand se restarteaza pur si simplu este cand joc mw3 si de obicei se incalzeste.

| Arthiom a răspuns (pentru Bossmen):

Incearca sa cureti bine de praf pc-ul, sa schimbi pasta termoconductoare, daca continua problema reinstaleaza windows-ul. Sunt cam singurele solutii.

| Bossmen explică (pentru Arthiom):

Usor de zis laughing eu uhh cum sa zic nu prea le stiu cu astea...

| Arthiom a răspuns (pentru Bossmen):

Atunci mergi la un service.

| JohnyMoga a răspuns:

Calculatorul se restartează din diverse motive însă în cazul de față vom vorbi doar despre unul dintre acestea.

De obicei, calculatorul se restartează automat atunci când:

se confruntă cu o eroare
tocmai a instalat o actualizare foarte importantă
unul dintre programele instalate îl obligă să o facă
În oricare dintre aceste situații, sistemul de operare nu doar că nu protestează în vreun fel ba mai mult, nici măcar nu cere consimțământul utilizatorului; adică nouă. Iar această acțiune se transformă într-o neplăcere de proporții dacă exact în acel moment lucram la ceva important…

Deoarece Microsoft ne oferă posibilitatea de a evita repornirea automată a sistemului, în cele ce urmează vom vedea cum putem face acest lucru.

calculatorul se restarteaza automat
În funcție de sistemul de operare avut, modul în care ajungem la locul în care putem realiza modificările menite să împiedice repornirea automată a calculatorului diferă într-o oarecare măsură și drept urmare, vom vedea cu ne atingem scopul în 3 dintre cele mai utilizate OS-uri:

În Windows XP

click-dreapta pe My Computer » Properties » Advanced » Startup and Recovery » Settings
În Windows Vista și Windows 7

click-dreapta pe Computer » Advanced System Settings » Advanced » Startup and Recovery » Settings
În fereastra Startup and Recovery, la paragraful System failure, deselectăm caseta „Automatically restart" apoi facem click pe OK.

Începând din acest moment calculatorul nu se va mai restarta automat. În cazul în care apare o problemă, calculatorul va afișa un BSOD (black screen of death) care va conține informații referitoare la problema apărută; informații care ne vor fi de ajutor pentru a o putea rezolva.