| 1ull1 a întrebat:

As vrea sa fac Overclocking la procesor nu si nu stiu cum...
Am procesor AMD SEMPRON LE-1200 2.11ghz si vreau sa il maresc pana la 2. 5ghz si as vrea sa stiu cum... Si sa im ispuneti o posibilitate in care sa il dau si innpoi...
Ram = 2gb DDR2
Placa video = Nvidia gf g100
Am citit ca se poate si din BIOS dar nu stiu cum imi aratati cum se face?

Răspuns Câştigător
| Yellow94 a răspuns:

Da poti mari din bios procesoru, dar nu face asta ca o sa-ti para rau,( eu am avut unu de 2 ghz si l-am dus pana la 2, 6 ghz ) si dupa doua saptamani ( cel mult) mi-am luat adio de la el.Pentru ca s-a stricat, deci mai bine lasa-l asa sau daca nu i-ati altu nou mai mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yellow94):

Ai ramas fara el pentru ca nu te informezi inainte nu de altceva, procesoru s-a dus deoarece nu ai schimbat coolaru de la el, cand faci overclock trebuie sa iti cumper alt cooler pentru ca cel dat de ei nu e destul de bun, iti dai seama ca dupa ceva timp neracit cum trebuie ti s-a dus

| Yellow94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu treabuiea sa ma informez, pentru ca am un ventilator mare si nu era nevoie de schimbare + ca pe acelasi ventilator am un procesor de 2, 5 dual-core si am jucat pe el battlefield 4. Dupa ce l-am inchis m-am uitat la temperatura la procesor si era de 30 de grade in rest sta la 27 de grade. Mi s-a stricat pentru ca l-am fortat prea mult de la 2 pana la 2, 6 e foarte mult pentru un procesor singlecor (vechi). A da si am uitat sa spun ca am ventilator si pe tabla care se scoate, deci am o racire foarte buna. Bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yellow94):

Atunci era prost procesoru. alti folosesc de ani de zile procesor cu overclock si nu au nici pe naiba...

5 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

Nu ai cum.nu ai cum sa faci dintr un milion doua.astea s tampenii dupa net.
vrei procesor de 2.5 recomand sa te duci sa ti cumperi.ca daca citesti toate tampeniile de pe net ai sa ramai si fara cel de 2 11. crede ma.

| 1ull1 explică:

SI totusi cam cat as putea a ii fac overcloaking fara sa stric procesorul cu cooler-ul standard... si cand fac overclocking imi da eroare cu overclocking failed!