| AbyAndrei a întrebat:

Ce vreau sa va spun e ca tocmai mi-am redecorat camera si cumva are tenta de mini Pub...
Problema mea este legata mai mult de audio si caut ceva un sistem cu bass si claritate. Camera are undeva la 5/8m deci am destul spatiu.
Sincer vreau pana in 2000 de ron sa ajunga afacerea.
Nu prea le am cu sistemele... mai mult la casti ma pricep insa, ce firme sunt bune la casti probabil nu sunt si cu sistemele sau poate gasesc firme specializate pe asa ceva...
Am nevoie de un sfat bun si calitativ.
Va multumesc pentru raspunsuri big grin!

1 răspuns:
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca are 40 mp partea buna e ca un sistem bun se va desfasura excelent; partea proasta e ca un astfel de sistem iti depaseste bugetul. Deci ai nevoie de un compromis. Eu as face compromisul in felul urmator: aleg un amplificator SH decent pana pe la 500 lei si de 1500 iau floorstandere SH sau noi.

Acum depinde si ce cauti. Cand aud linia cu "bass si claritate" de cele mai multe ori cumparatorul e setat de bubuiala de subwoofer si restul conteaza mai putin. Daca totusi vrei sa sune bine, corect, muzical (cum vrei sa-i spui) ia vreo doua notite de la mine si mergi la dealeri (daca ai posibilitatea) si asculta tot ce se incadreaza in bugetul tau - face cat 100000 de sfaturi.

Dupa cum spuneam, as merge pe un amp SH, daca vrei sa fie mai autoritar pe joase poti alege un NAD, Denon, Marantz, H/K, etc. Uite un exemplu bun (testeaza-l si verifica-l in prealabil): http://www.audioweb.ro/......lecomanda/

Apoi as cauta niste floorstandere pe la 1500 lei (eu as lua noi), la fel mai autoritare pe joase, ca: https://www.avstore.ro/boxe/heco-victa-701-black__5/

Apoi as lua un DAC decent (daca ai sunet onboard) cand mai fac rost de ~400 lei. Dar inainte de asta, as avea mare grija cu pozitionarea in camera a boxelor (care face mai mult decat electronicele). Triunghi echilateral, cu spatiu de minim 50cm in spate si lateral si daca se poate fara corpuri mari si goale de mobila in jur. Din nou, daca se poate nitel tratament acustic (o draperie groasa in spatele boxelor, eventual niste panouri de difuzie/reflexie)

Cam asa obtii un sunet bun, caci daca vrei huruiala si zgomote, iti recomand cu incredere megapanarama/zgomoteca tineretului - Logitech Z906.