| CrazySunshine a întrebat:

De ce setupurile care le downloadez se downloadeaza sa se deschida cu Adobe? Nu mi se intampla asta de mult timp. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MihaiTT a răspuns:

Deci:
Pasul 1
pornesti task manager tastele CTRL+ SHIFT+ESC
Pasul 2
In coltul din stanga sus al ferestrei deschise dai File->New Task (Run) dar cand dai click sa ti tasta CTRL apasata.
Pasul 3
In fereastra deschisa (command prompt) scrii notepad si dai enter
in notepad da paste la codul de mai jos (doar ce este intre stelute)
***
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithList]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithProgids]
"exefile"=hex(0):

***
Pasul 3

Salvezi fisierul respectiv in felul urmator, File-> Save as ->
la file name treci exe.reg, la save as type all files, encoding unicode si dai save
Pasul 4
mergi la refeastra neagra (command prompt) si dai urmatoarea comanda
REG IMPORT C:\reg.exe
asta daca ai salvat fisierul respectiv in C: daca nu ii dai calea fisierului unde a fost salvat de ex:
REG IMPORT D:\programe\utile\reg.exe
dupa care dai enter Yes si Ok dupa care dai un logoff sau restart si ar trebui sa-ti mearga

spor happy

10 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Ai asociat executabilele cu Adobe, selectezi fila, tii shift apasat si dai clik dreapta, o sa iti apara "open with..." si trebuie sa ai acolo programul cu care este asociat si sa poti debifa

| CrazySunshine explică (pentru victorandrei):

Nu imi apare sa debifez ceva.

| MihaiTT a răspuns (pentru CrazySunshine):

Scuze pentru greseala de la pasul 4 unde trebuie sa importi fisierul salvat cu numele exe.reg si NU reg.exe cum am scris anterior

| CrazySunshine explică (pentru MihaiTT):

La pasul 4 am scris asa si am dat enter si scrie " ERROR:Error opening the file. There may be a disk or file sistem error. " Am incercat cu toate partitiile pe care le am asa, si nu merge. ce are? A mers bine in rest. Multumesc!

| MihaiTT a răspuns (pentru CrazySunshine):

Pai am rectificat ca facusem eu o greseala la pasul 4 ca trebuie sa importi fisierul cu numele exe.reg si NU reg.exe

| CrazySunshine explică (pentru MihaiTT):

Da dar nu stiu cv nu merge dar mersi oricum. daca poti mai gandeste-te dac nu eu iti dau oricum o funda pentru ca totusi m-ai ajutat si te-ai chinuit si tu. Mersi!

| MihaiTT a răspuns:

Clicd dreapta pe oricare din ele, open with, choose program si debifeaza Adobe

| CrazySunshine explică (pentru MihaiTT):

In cazurile acesetea nu-mi apare choose program.

| MihaiTT a răspuns (pentru CrazySunshine):

Ce windows ai?

| CrazySunshine explică (pentru MihaiTT):

7 ultimate x86

| MihaiTT a răspuns (pentru CrazySunshine):

Deci:
Pasul 1
pornesti task manager tastele CTRL+ SHIFT+ESC
Pasul 2
In coltul din stanga sus al ferestrei deschise dai File->New Task (Run) dar cand dai click sa ti tasta CTRL apasata.
Pasul 3
In fereastra deschisa (command prompt) scrii notepad si dai enter
in notepad da paste la codul de mai jos (doar ce este intre stelute)
***
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithList]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithProgids]
"exefile"=hex(0):

***
Pasul 3

Salvezi fisierul respectiv in felul urmator, File-> Save as ->
la file name treci exe.reg, la save as type all files, encoding unicode si dai save
Pasul 4
mergi la refeastra neagra (command prompt) si dai urmatoarea comanda
REG IMPORT C:\reg.exe
asta daca ai salvat fisierul respectiv in C: daca nu ii dai calea fisierului unde a fost salvat de ex:
REG IMPORT D:\programe\utile\reg.exe
dupa care dai enter Yes si Ok dupa care dai un logoff sau restart si ar trebui sa-ti mearga

spor happy