| Daimler a întrebat:

Deci am urmatoarea problema. Am incercat sa pornesc pc-ul si nu mai reusesc. Cand apare logo cu windows ori ramane asa ori se restarteaza. Am o placa de baza gigabyte 970A DS3P.
Daca incerc sa butez windows de pe dvd, dvd portabil sau alte 2 stickuri usb dupa ce apas "press any key to boot from dvd/usb" apare logo de la windows si la fel ramane asa sau se restarteaza. Am incercat sa scot cate un hard sa las doar unul sa vad poate e unu din ele defect dar nici o schimbare. Poate a mai intampinat cineva o problema asemanatoare si ma poate ajuta. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Dupa logo tie iti da bluescreen sau blackscreen, ai stricat cel mai probabil bootmgr-ul sau "pe-acolo". Solutia e reparare cu Windows (stick dvd etc.) ori reinstalare (vezi daca-ti porneste in safe mode).
Tie iti face asa deoarece nu ai setat ca unitate primare de boot chestia respectiva, nu "bootezi bine"; ori dvd-ul nu e ok, sau nu ti-l citeste dvd writerul, la fel si cu porturile usb (daca tu crezi ca "bootezi bine). http://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti mai da dumnezeu cate o sansa, cand esti om bun, iti strica calculatoru, ca sa mergi sa socializezi cu altii, si sa nu iti ratezi viata, sa stai la pc pana la 30 ani.
Nu-l mai repara, lasa-l asa.

| Daimler explică (pentru anonim_4396):

Vad ca tie nu ti-a dat nici o sansa Dumnezeul asta despre care vorbesti.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca facea numai la windows-ul de pe hdd puteai da vina pe windows, dar daca de pe DVD/stick face asta atunci e clar ca ai o problema hardware de gen s-a stricat placa de baza, memoria, (chiar procesorul, dar foarte improbabil), etc.

deci mergi cu el la service/garantie

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Cel mai bine e sa il duci la un specialist ca sa nu il strici mai mult.Cel mai probabil daca nu o sa poate nici specialistul, o sa iti schibe componentele.Cred ca doar placa de baza.

| mytyka a răspuns:

Vezi sa nu ai coolerul blocat si nu se mai raceste procesorul. Supraîncalzirea este un motiv de restart pentru ca intra in protectie, de aceea nu porneste si nici nu iti ia bootul.
Sper sa te fi jutat.

| Daimler explică (pentru mytyka):

Toate coolerele functioneaza. Chestia e ca nu pot intra nici in safe mode, nici in startup recovery nici in setup la windows. Acum am 2 dvd-uri si 3 stickuri. Singurul care mi-l accepta este stickul cu xp dar odata ce incep instalarea nu imi apare nimic la hdd cand imi cere sa aleg unde sa instalez windowsul, pentru a vedea lista cu hdd trebuie sa modific in bios asci to IDE apoi imi apar hardurile in setup la windows dar odata instalat imi da alta eroare cum ca hardul nu este setat corespunzator...