| Λndrei a întrebat:

Buna experti!
Cumva mi-a traznit prin cap sa-mi achiztionez un laptop satul de desktop si de durerile de spate.Navigand prin vastele pagini ale internetului dupa un posibil norocos am gasit un laptop pe emag, recunosc, tentat de memoria ram si nu numai as putea sa zic.Eu zic ca e destul de accesibil 2600 lei, si mai multe detalii le gasiti aici: http://www.emag.ro/.......RMS0C.041
Ceea ce va rog eu este sa-mi dati niste exemple sa nu treaca prea mult de pretul asta dar care sa fie mai bune.
Multumesc,
Andrei

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Salut. eu zic ca ai facut o alegere destul de buna. insa, sa stii ca si de la laptop te va durea spatele.
acum sa revin eu iti recomand mai degraba asa cev http://www.pcgarage.ro/......ghz-linux/ deoarece este mai ieftin, aceleasi perofrmante, diferind doar cantitatea de ram. Tinand cont ca azi 4 gb sunt arhisuficenti, nu se merita sa dai bani aiurea. Mai ales ca mai incolo se vor mai ieftini. Mie, cu windows 7 x64 si 4gb ram(am tot laptop, cu gt 540m), in jocuri rar ating 3 gb folositi, iar de obicei windows-ul ocupa cam 1, 5gb ram.Sau daca tii neaparat la ram, il achizionezi din alta parte, deoarece 4 gb ram costa 95 lei. Si tot iesi mai ieftin decat pe eMAG. Daa te razgandesti, si cumperi de pe acel site, foloseste voucherul 6WXBQPKQ pentru o reducere!

| Λndrei explică (pentru sltlp):

Pai nu are cumva procesorul mai slabut? Si ramii parca daca erau de 1333...totusi sunt de acord cu tine in cateva lucruri dar tot nu mai convins, merg pe alegerea mea, deocamdata! Merci happy

| sltlp a răspuns (pentru Λndrei):

Faza cu ramii e pacaleala. Cei care au 1333mhz au lantente mai mar, deci is cam la fel cu cele de 1066 cl7(practic, cele 1066 sunt si mai bune. Dar cum lumea vrea sa vada acele numere...si asa, nu prea conteaza, ramul atingand viteze de cam 20 gb/s la 1066 mhx. Procesorul este mai slab, cu cam 0, 5-0, 3%:)) vorbesc serios.Deci nu vei vede mari diferent. Cum ti-am zis, daca nu ti se pare ok, mergi pe recomandarea ta. Cat despre cooler recomand asa ceva cu o racire foarte buna http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/thermaltake/massive23-lx/
sau asa ceva, (daca vrei sa fie mai ieftin)
http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/cooler-master/notepal-x2/
E adevarat ce zice mai sus un user, dar nu conteaza atat de mult, deoarece oricum, daca te joci, trebuie sa il tii in priza

| Λndrei explică (pentru sltlp):

Pai tocmai pentru jocuri il iau si mai incolo pentru facultate, cand nu o sa-l mai tina puterile.Adica ar putea sa tina jocurile vreo 3 ani nu?

| sltlp a răspuns (pentru Λndrei):

In 3 ani jocurile vor fi mai pretentioase. Dar pentru jocurle din ziua de azi face fata(eu am varianta cu i7, dar de la Asus, tot cu gt 540m. Si rulez gta 4 la high cu 30-50 fps-uri

| Λndrei explică (pentru sltlp):

Nu ma gandesc ca peste 3 ani sa mi le duca la ultra, dar cat de cat acceptabil pe la mediu... oricum sa stii ca tie iti multumesc pentru ca ai dat dovada de interes si m-ai ajutat!
Merci mult!

9 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Are o configuratie puternica din toate pucntele de vedere: procesor, RAM, HDD, placa video.As recomanda sa comanzi pe viitor si un cooler pad, Acer-urile se cam incalzesc de felul lor, mai ales cand joci jocuri.

| Λndrei explică (pentru Bogdanux):

Pai nu pe viitor, acum! Ce mi-ai recomanda? Tot de pe acelasi site daca se poate.

| Bogdanux a răspuns (pentru Λndrei):

A, bun, daca ai bugetul si pentru cooler pad. Uite doua modele, aici ramane la alegerea ta:

http://www.emag.ro/......4WAK-GP%29

http://www.emag.ro/......8PBK-GP%29

Arunca o privire la comentarii ca sa-ti formezi o decizie.Personal as merge pe al doilea, e din aluminiu si cele 2 coolere se pot muta dupa bunul plac.

| Urzi23 a răspuns:

Eu nu as pune masuta cu ventilatoare sub laptop alimentata din usb, eu as alege o masuta cu alimentare ca mobilul adica direct din priza cu incarcator separat.As menaja USB-ul. Daca faci o socoteala la citi W are un ventilator si tens de alim o sa iesi ca trage masuta din usb peste 0, 5A si nu este placut laptopului.