| ZuettH a întrebat:

Buna happy Fratelui meu i sa luat un calculator nou acu 3 luni... un Assus :_) numai ca am o problema, de ieri nu vrea sa se deschida, apare doar sigla cu windows... ce ziceti sa fac :SS

Răspuns Câştigător
| WholeWorld a răspuns:

Mda... orice-ar fi nu are cum sa fie cine stie ce dar sunt multe variante si n-ai de unde sa ghicesti.
Ce trebuie sa faci este sa bagi cd-ul/stick cu windows apoi sa-i dai restart si sa tii apasat space sau enter sau del ca sa booteze iar apoi trebuie sa reinstalezi windows.
Si nu-ti face grija in priviinta antivirusului ca poate fi recuperat pe mail sau ceva cd-key date personale.
Intrebare: Dupa ce se face ecranul negru... ramane asa? nu se stinge? nu intra in stand-by/sleep? poate fi de la un driver nefinalizat sau cv de genul.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reinstaleaza Windowsul.

| WholeWorld a răspuns:

De unde sa ne dam noi seama daca e problema softwere sau hardwere.
Poate fi ambele dar daca l-a luat acum 3 luni il poate trimite la garantie iar momentan poate reinstala windows.

| ZuettH explică (pentru WholeWorld):

Si cum reinstalez windows-ul... are antivirus pe care l-am cumparat acu 5 zile... te rog nu rade de mine da chiar nu prea stiu ce sa ii fac happy

| WholeWorld a răspuns (pentru ZuettH):

Din cate am inteles fratele tau a cumparat a cumparat un calculator nou iar acum nu intra in startup si tu simti nevoia sa ajuti.
Pai ca sa reinstalezi un windows ai nevoie de intai de un cd cu windows sau stick bootabil ceea ce stiai deja si cel mai probabil windows 7 64 bit... Ca sa instalezi un windows e indeajuns sa ai cunostinte low in it si sa stii bine engleza si sa faci 2-3-4 partitii acolo.
Iar daca antivirusul ti l-ai cumparat, nu o sa-l pierzi daca reinstalezi windows... sigur il poti recupera prin cd-key sau email.

| WholeWorld a răspuns (pentru ZuettH):

PS: Stii de ce recomand windows 7 64 bit? pentru ca calculatorul a fost cumparat acum 3 luni si daca e de la Asus, sigur are componente Intel si nVIDIA, oh go on in fine sa trecem peste asta, ceea ce vreau sa spun e ca daca instalezi alta versiune de windows de ex w7 pe 32 bit... o sa te trezesti ca-ti merge mai greu decat mergea inainte pentru ca w7 32 bit suporta doar 3 GB RAM si nu suporta procesoare puternice iar acum nu prea mai sunt probleme cu incopabilitatea programelor pentru ca exista optiuna in windows de troubleshot compability care modifica...

| ZuettH explică (pentru WholeWorld):

Da ii un windows 7 premium... da sa stiii ca nushh ce eu facut ca asta ma termina, el mi-a zis ca o intrat doar oe miniclip(site jocuri) si facebook happy, crezi ca o intrat un virus din cauza la miniclip? Are antivirus avast cumparat, nu este piratat happy

| WholeWorld a răspuns (pentru ZuettH):

Nu prea-n teleg eu cum de ar putea avea probleme si cel mai probabil este o problema banala.
Daca detine windows 7 premium si avast "cumparat" inseamna ca are un sistem safe.
Iar jocurile de pe miniclip nu pot avea virusi si daca ar avea ar detectate ca un theard de orice fel de avast si nici nu ai cum sa intri pe ele si daca n-ar fi detectate nu-s ele asa de strong incat sa provoace daune hardwere.
Virus nu are cum sa fie pentru ca si eu detin antivirus avast laughing si am calculatorul plin de jocuri de crackuri si tot felul de programe laughing, iar daca ma gandesc mai bine :-s... nu prea am cum sa te ajut pentru ca acum cea mai buna varianta este sa reinstalezi windows-ul cel care il ai deja pentru ca e premium si n-are rost sa nu profiti de suportul windows de updateuri etc.
Problema hardwere nu este sigurthinking pentru ca daca era hardwere sigur ai fi observat bip-uri multiple sau pc nu se deschidea deloc.
Dar totusi, ce se intampla dupa ce apare sigla windows?
Poate presupun gresit si vorbesc numai prostiilaughing. explica-mi cu exact ce se intampla.

| ZuettH explică (pentru WholeWorld):

Paiiii aparea sigla de la windows... dar acum 5 min vad ca s-a facut negru tot ecranul dar se vede ca ii pornit crying(

| ZuettH explică (pentru WholeWorld):

laughing tocmai so deschis... crezi ca mai pot intampla asa ceva?

| WholeWorld a răspuns (pentru ZuettH):

Cred ca nu era nici-o problema si rula in safemodelaughing si eu ma gandeam la placa video si la mufe si la drivere si la tot felul de posibilitati si abstractizari ale melelaughing.

| ZuettH explică (pentru WholeWorld):

K mersiiiii multttt happy

| WholeWorld a răspuns (pentru ZuettH):

N-ai pentru ce. happy

| ZuettH explică (pentru WholeWorld):

Mda straight face iar so oprit... ori cum am sa il las inchis pana luni capai luni il duc la cel care se ocupa de calculatoarele mele happy

| WholeWorld a răspuns (pentru ZuettH):

Cum s-o oprit? S-a oprit singur sau i-ai dat tu restart?
Poate ruleza in mod automat pe safemode si de iti apare tie ecran negru.
Acum cel mai posibil e sa fie ceva setat din windows, dupa cum sa porneasca in caz ca nu a fost oprit cum trebuie.
Oricum, acum sunt 99% sigur ca nu are probleme hardwere, doar windows ul ruleaza in mod automat safemode si alege ce crede el ca e mai bine oh go on, chestiile astea se rezolva din bios sau chiar din "ecranul ala negru" oricum... daca ii vei reinstala windows iti va merge sigur dar se poate si fara dar nu stiu pe de rost laughing.

| WholeWorld a răspuns (pentru ZuettH):

Mda... orice-ar fi nu are cum sa fie cine stie ce dar sunt multe variante si n-ai de unde sa ghicesti.
Ce trebuie sa faci este sa bagi cd-ul/stick cu windows apoi sa-i dai restart si sa tii apasat space sau enter sau del ca sa booteze iar apoi trebuie sa reinstalezi windows.
Si nu-ti face grija in priviinta antivirusului ca poate fi recuperat pe mail sau ceva cd-key date personale.
Intrebare: Dupa ce se face ecranul negru... ramane asa? nu se stinge? nu intra in stand-by/sleep? poate fi de la un driver nefinalizat sau cv de genul.

| MihayG a răspuns:

Reinstaleaza windowsul.