| EveLina000 a întrebat:

In ultima vreme calculatorul meu merge foarte greu.Antivirusul nu a detectat nici un virus(avast), fiolosesc si CClener.Care ar putea fi problema si ce pot sa fac ca sa o rezolv?

2 răspunsuri:
| IonutGaby a răspuns:

Reinstaleaza windows iti recomand windows 7 sau 8. mie mai mult imi place 8 in fine nu prea mai ai ce face. poti folosi orice program dar nu va merge mai rapid

| ceaiuldetei a răspuns:

Computerul tău poate să meargă foarte greu pentru că:

- fie conexiunea la internet e proastă
- fie ai ocupată partiția sistemului de operare cu alte chestii și ai rămas fără spațiu sau n-ai alocat spațiu destul
- fie ai niște jocuri video care îți mănâncă din memorie
- fie ai memorie puțină (ca jocurile alea să îți funcționeze și să îți mai meargă brici și computerul, îți trebuie memorie, nu jucărie)
- fie ai vreun virus sau ceva de genul ăsta
- fie ai deschise în browser zeci de link-uri (de multe ori se poate mișca greu din cauza asta și uneori se poate întâmpla să ți-l mai și blocheze)

Ca să rezolvi:

Eu îți las aici un link, către un antivirus. Dacă te încrezi în ce zic eu, eu zic să îl folosești (printre altele și eu folosesc tot antivirusul ăsta pe care ți-l las ție aici în link) pe ăsta:

http://free.avg.com/eu-en/free-antivirus-download

Apoi:

- Vezi cum stai cu memoria și dacă de acolo ți se trage.

Dacă ți se trage de acolo, eu aș zice să nu mai joci jocuri (dacă joci) și să ai și o grămadă de aplicații deschise între timp și o grămadă de taburi deschise în browser (tab - înseamnă o pagină de internet - taburi - mai multe pagini ).

Deci fie faci una, fie faci alta. Asta ar putea să ajute.

Apoi, ai putea să încerci să îți defragmentezi puțin toată treaba. Să vezi dacă se îmbunătățește cu ceva. Ca să faci asta, faci așa:

Te duci în START
Apoi în ALL PROGRAMS
Apoi în ACCESSORIES
Apoi în SYSTEM TOOLS

Acolo ai să găsești un progrămel care se numește: Disk Defragmenter.

Ăla se va ocupa de ce ți-am zis mai sus și anume: de defragmentare.

Vezi dacă funcționează ce ți-am zis.
Important: înainte de a instala antivirusul, dezinstalează antivirul tău. Pentru asta, va trebui să te duci în CONTROL PANEL - și să îl dezactivezi de acolo.

CCleaner-ul poate să îți facă probleme și să îți șteargă ce nu trebuie să se șteargă.

Ca CCleaner să îți meargă așa cum trebuie, trebuie să îl lași să meargă în automat, nu să umbli tu acolo și să selectezi ce ai vrea să șteargă și ce nu (iar dacă faci asta, trebuie să te pricepi la asta). În principiu, CCleaner șterge regiștrii, cache, history, cookies (din browser), diferite shortcut-uri invalide și așa mai departe.

Aș spune să îți dezinstalezi CCleaner și eventual, după ce faci pașii de mai sus, să ți-l reinstalezi din nou (fără a mai bifa ce nu știi că înseamnă).

Îți doresc mult succes. : )