| Mary_Coana_1970 a întrebat:

la o imprimanta Brother MCF4420 am schimbat cartusul rosu si imprima negru in loc de rosu chiar daca din cartus se consuma cerneala

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoate cartusul care l-ai schimbat si da-i cu un servetel in partea de jos. Vezi ce culoare ramane pe servetel. S-ar putea sa te fi pacalit cineva.

| Mary_Coana_1970 explică (pentru Salontanul):

Am rezolvat asta multumesc, dar acum cartusele sunt pline toate si nu le mai recunoaste?

| Salontanul a răspuns (pentru Mary_Coana_1970):

Nu conteaza daca printeaza. La mine arata un "X" dar printeaza. Daca nu printeaza inseamna ca trebuie cumparate altele originale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vroiam sa-ti mai dau un sfat: cand iti mai cumperi imprimanta sa iei una cu cartuse resetabile sau cu CISS. Sunt mai scumpe dar merita banii. https://www.cartuseria.ro/cartuse-reincarcabile-inkjet/
Eu cum fac: caut ce cartuse resetabile se gasesc pe piata si apoi caut o imprimanta care are asemenea cartuse. In felul asta imprimanta te poate tine ani de zile si o reincarci acasa. Am patru culori si patru siringi. Am gaurit cartusele (mai intotdeauna deasupra au un loc unde este un capac) si cu siringa le incarc.