| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o întrebare legată de Windows 10. Eu îmi doresc sa îmi instalez Windows 10, am Windows 7 și aș vrea să știu dacă pierd pozele de pe Windows 7 când instalez Windows 10

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si cei asa mare greutate sa le salvezi pozele pe un stick?

| GPA a răspuns:

Nu le pierzi. Tu creezi o altă partiție primară pe care vei instala Windows 10. Acea partiție n-are nicio legătură cu fișierele de sistem de la Windows 7 sau cu partițiile pe care tu ai date. Windows 10 de va instala pe o partiție primară (blank), pe care trebuie să o creezi micșorând un volum de pe disc și alocând spațiul gol (când micșorezi un volum-shrink, vei avea spatiu gol pe disc. Acel spatiu gol îl formatezi ca partiție primară, pe care vei instala Windows 10). Te ajut dacă dorești, trimite-mi mesaj in privat.

| Dobrinx a răspuns:

A daaaa, pierzi aboslut tot. Nu stiu daca exista optiune sa pastrezi memoria de pe hard, parca era dar nu imi aduc bine aminte.

Salveaza tot pe un stick...simplu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dobrinx):

*Raspund aici si pentru tinewinking

Daca hardul este impartit pe partitii (C/D/E...) atunci Windowsul poate fi instalat pe o partitie (de exemplu cea cu windowsul vechi) si doar acea partitie o sa se reformateze. In rest, restul partitiilor o sa ramana neschimbate, si tot ce o sa fie pe ele o sa ramana acolo.

| Dobrinx a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am instalat acum 3 zile windows 10 la un laptop cu windows 7.
Windows-ul avea 2 partitii si nu mergea pe nici una sa instalez windows 10.

Ai foarte mare dreptate mi-a scapat asta, am facut o alta partitie pentru windows 10 si am formatat pe cea existenta. Faza e ca am formatat ambele partitii si nu stiam ca daca las una din ele o sa se pastreze :]