| ciocox a întrebat:

Mi-am luat recent un router wi-fi tp-link si nu ma pot conecta la internet de pe telefon.Bag routerul in priza apoi cablul de la internet iar cand introduc parola,apare ca este conectat dar internetul tot nu functioneaza, ca si cum nu as fi conectata.Nu imi dau seama care este problema.Este pentru prima oara cand folosesc un router wi-fi,deci nu ma pricep prea bine, asa ca am nevoie de putin ajutor big grin

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Deci. Trebuie ca respectivul cablu care vine de la modem/retea sa ajunga la router in protul WAN. APoi se conecteaza folosind cablul din pachet de la lan1 la un pc/laptop. Configurarea se face de la 192.168.1.1

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Incearca sa citesti manualul ala si sa configurezi corespunzator routerul.

| ciocox explică (pentru sltlp):

Manualul are instructiuni doar pentru pc legat de instalarea programului, nu imi explica cum as putea face cu telefonul, ca altfel nu mai intrebam aici.

| sltlp a răspuns (pentru ciocox):

Pai asta era si ideea, ca router-ul nu e configurat corespunzator. Si configurarea la router o faci numai din pc...

| ciocox explică (pentru sltlp):

Da asa e, ai avut dreptate, si acum am reusit cu telefonul dar nu reusesc sa am internet si pe calculator.

| ciocox explică (pentru sltlp):

Si am uitat sa spun ca am conectat cablul acela modem, ca stiu ca trebuie unul

| ciocox explică (pentru ciocox):

Cablul adaptor* pardon

| ciocox explică (pentru sltlp):

Am facut asa, si tot nu a mers, si am urmat si pasii care erau in manual pentru atunci cand nu reusesti cu internetul pe pc.

| sltlp a răspuns (pentru ciocox):

Deci. Trebuie ca respectivul cablu care vine de la modem/retea sa ajunga la router in protul WAN. APoi se conecteaza folosind cablul din pachet de la lan1 la un pc/laptop. Configurarea se face de la 192.168.1.1