| GabrielCatalin9 a întrebat:

Acum cateva zile calculatorul a inceput sa imi faca probleme, la inceput mergea greu, dar am apucat sa il scanezi si imi arata 4 virusi dar brusc s-a blocat apoi cand aprindeam mergea doar pana la aparitia siglei.L-am trimis la service si mi-au spus ca hardul e de vina.Intrebarea e:cu un hard si windows nou, scap de virusii aia?
Aveam windows 7 ultimate(vechi stiu)
3 virusi erau in C si 1 in D

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Daca nu ai fisiere importante pe el iti sugerez un hard nou, virusii isi fac registri si te complici pe degeaba daca sunt virusi de care nu poti sa scapi.
Si, nu iti inteleg intrebarea "cu un hard si windows nou, scap de virusii aia?", e la mintea cocosului ca ce e pe hardul infectat ramane pe el, si este total separat si nu are legatura cu NOUL hard. Daca te referi la acelasi hard si instalezi un nou Windows, atunci te cam complici.
Si o chestie interesanta, daca iti iei un hard nou, ia-ti unul cu viteza de scriere mare sau un SSD, iar la capacitate, daca nu esti vreun gamer care are toate jocurile de pe Steam, ia-ti unul de 500 GB, este cel mai convenabil si la viteza de scriere si la bani, eu am HDD cu 500 Gb si nici acum nu l-am umplut.
Si alta chestie interesanta, instaleaza-ti Windowsul pe o partitie cu o capacitate mai mare de 100 GB, de ce? pentru ca in folderul Windowsului se instaleaza multe programe care NU accepta alt folder de instalare, asa am si eu si nu ma mai complic cu partitii pline si programe care nu mergwinking

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-i dat funda unui individ care habar n-are de IT. De ce sa schimbi HDD-ul (hardul cum zici tu)? Formatarea completa (prin stergerea partitiilor) duce la stergerea virusilor. Poti sa-ti iei un SSD de 120 Gb si sa-l pui pe prima pozitie, sa instalezi Windowsul pe el si HDD-ul il pui pe pozitia a 2-a pentru salvat pe el diferite chestii. Eu asa am. am un SSD de 128 Gb pe care am doua sisteme de operare (Windows pe care nu prea intru si Linux pe care intru zilnic) si am un HDD de 340 Gb pe care am 5 Gb ocupati. Majoritatea salvarilor le tin in Cloud pentru ca am circa 120 Gb de Cloud la diferiti provideri: Google, DIGI, Dropbox, Microsoft, etc.
Ideea este ca de cand mi-am luat SSD-ul Windowsul se incarca mai repede. Cu Linux-ul nu am probleme.

| xSega a răspuns:

Da scapi de viruși cu un hard nou

| krt0f1oR a răspuns:

Reinstaleaza Windows-ul și reformateaza toate partitiile, vezi daca mai ai viruși, nu o sa mai ai probleme decât dacă hardul e dus.

| GabrielCatalin9 explică (pentru krt0f1oR):

Dar daca nu reformatez pot sa scot cu antivirusul?

| krt0f1oR a răspuns (pentru GabrielCatalin9):

Încearcă,dar nu cred că va merge.

| costinvlad a răspuns (pentru GabrielCatalin9):

Nu, ai sanse doar prin formatare sa scapi de virusi, dar daca codul virusului s-a salvat in VRAM sau RAM(gen sa instalat si se ruleaza din memoria Ram), poate ti-a infectat si Memoria din BIOS si ar insemna ca orice ai face ar fi degeaba si singura solutie ar fi sa formatezi toate "hardware-urile care pot stoca coduri; fisiere; etc" adica VRAM, RAM, reflash Bios cu format inainte. Deci daca este in Bios si pui alt hard disk cu windows nou nu o sa apara virus in sistemul de operare dar va rula in paralel cu el si tot ce face tu hackerul care a creat virusul va sti(iti fura parole, etc, este un backdoor care intra in bios), si cum intra aceste backdoor in bios probabil flashuind un bios exact ca al tau care sa contina si un backdoor care sa transmita ceea ce faci tu la hackerul respectiv.