| Mirce a întrebat:

Am o problemă cu calculatorul, căreia nu-i dau de capăt nicicum. E vorba, mai exact, de placa video (Radeon HD7750 1GB). Calculatorul era bine-mersi, aveam instalat, fără nici o problemă, driverul - cu tot pachetul Catalyst. Astăzi mă anunță că sunt actualizări disponibile (pachetul Crimson), îi dau să instaleze, și ies din casă pentru o oră. Când vin, calculatorul era deja în standby/adormit/în fine, iar actualizarea era terminată. Reboot-ez PC-ul, și nenorocirea apare: eroare cu cnext.exe!?! (am aflat că este de la AMD, după ștergerea driverului, dispare) și ecranul depășește marginile monitorului (inclusiv taskbar-ul), dar rezoluția funcționează. Se pare că instalarea driverului a eșuat, și s-au instalat doar jucăriile celelalte (Settings, Control, Evolved Gaming etc.). Am încercat să dezinstalez/reinstalez/dau clean cu utilitarul AMD de pe site/reinstalez driverul vechi... în log-ul instalării toate au succes, doar Device Driver îi failed; ca în final să văd că nici măcar nu-mi mai vede Windows-ul placa video - nici în device manager, nici în dxdiag, nici cu gpuz. Singurul care mi-o vede este AMD Driver Autodetect (nici el nu mi-o vedea la început, dar, după ce am oprit tot și am deconectat toate cablurile 10 minute mi l-a recunoscut). Deci, sistemul nu-mi recunoaște, nici în ruptul capului, placa video, trece direct pe Standard VGA Graphics Adapter. Erori nu am, dar n-am nici placa video. Spuneți-mi că nu e arsă placa sau slotul, și cum pot face să o recunoască, ca să pot instala driver-ul neamului și să revin la normal?
(Alte detalii:SO:win 7 ultimate, monitorul 24" pe hdmi, cpu: phenom II x4 9600 2, 3 GHz)
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Din cate am citit ai ceva cunostinte despre PC-uri si ai explicat foarte bine problema ta, felicitari.
Nu de alta dar mereu cand citesc probleme de genul ma chinui sa inteleg ce vrea sa spuna laughing)
Deci si eu am avut problema asta, dai in device manager si vezi ca trebuie sa fii ramas placa video, cauti placa video sau ce arata ca placa video (trebuie sa iti afiseze ceva), dai pe proprietati si dai unistall driver.
Exista niste programele care iti curata registrii de la driver, advance system care era unul dintre ele parca.
Daca nu reusesti si debia ai reinstalat windowsul, eu zic sa iti iei 20 de minute din viata si sa il mai pui odata.
Vezi daca ai windows update pe automat, isi pune el singur driver si nu e ok, ori il dezactivezi ori il pui tu pe manual.
Daca ai placa video integrata treci pe aia si instaleaza placa video integrata, dupa curata tot ce nu tine de driverul de la ea, dupa pui din nou pe aia dedicata si o instalezi.
la tine cred ca e vorba de registri... ai facut o intreaga cacealma acolo, in fine... cel mai easy e sa pui soft din nou.

| Mirce explică (pentru Evolution):

Mulțumesc, Evolution. Sistemul nu e chiar proaspăt. Am cumpărat PC-ul cu sistemul gata instalat acum 5 luni prin OLX. Nu l-am mai reinstalat. Aș avea motive să-l reinstalez: nu era activat ca lumea, nu am reușit să-i pun SP1; apoi l-am bramburit și eu cu un Office 2013 prost instalat, inutilizabil, și prost dezinstalat.
Pentru registri folosesc revo unistaller pro (curăță și regiștrii și fișierele rămase) împreună cu ccleaner.

| Mirce explică (pentru Evolution):

Felicitari, reinstalarea SO a rezolvat problema!

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu mai faci update fara sa stergi vechiul driver. Da-i dezinstalare din Device Manager/ Display adapter. si apoi reinstaleaza driverul. Daca nu merge incearca din Safe Mode. Daca nici asa nu merge leaga monitorul la placa video integrata ( a placii de baza) si incearca asa. Sa ai PC-ul oprit cand faci operatia asta!

| Mirce explică (pentru Salontanul):

Bine, dar dacă am făcut update din buton direct la solicitarea AMD, credeam că e suficient de deștept și știe ce face. Nu am updatat manual, la început. După aia, sigur că le-am făcut pe curat reinstalările/reîncercările. Am tot dezinstalat din Device Manager, dar nu am încercat încă în Safe mode. Mersi, revin cu detalii.

| Salontanul a răspuns (pentru Mirce):

Se intampla. Eu iti spun din patite si m-a invatat unul mai batran. Daca nu merge pune driverul vechi si nu mai pune pe cel nou. S-ar putea sa aiba un bug.

| Mirce explică (pentru Salontanul):

În safe mode e și mai rău: chiar și scannerul amd îmi detectează doar Standard VGA Graphics Adapter și orice i-aș da să instaleze în safe mode, dă eroare de genul „could not identify". În normal mode mai instalează și finalizează cu „AMD software and drivers have not been installed". Nu am de ce să mai leg monitorul (decât prin dvi, dar tot pe placa dedicată); nu mă pricep așa bine, dar din câte știu plăcile video integrate se află pe CPU (cel puțin astăzi), iar phenom x4 9600 nu are integrate, ca Intel. O fi ceva pe motherboard, dar nu are ieșire în spate.

| Salontanul a răspuns (pentru Mirce):

Da. Este pe CPU (mai nou). Dar ar trebui sa aiba iesire pe placa de baza ca altfel n-are nici un rost. Ce placa ai?

| Salontanul a răspuns (pentru Mirce):

Placa de baza, zic.

| Mirce explică (pentru Salontanul):

Asus M2N-E

| Salontanul a răspuns (pentru Mirce):

Ai dreptate! N-ai placa video. In situatia asta eu zic sa iei placa dedicata si s-o incerci pe alt computer, la un prieten, atelier, ceva. Daca acolo merge atunci este de vina Windowsul. Poate fi virusat. Daca nu, alta!

| Mirce explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc. În perioada următoare voi lua o decizie. Cred că încep cu reinstalatul, că mi-e mai la îndemână. Revin cu vești.

| Mirce explică (pentru Salontanul):

Merge!
Toata amiaza mi-am facut backup-uri, pe urma am reinstalat Windows-ul. Am instalat Catalystul si s-a trezit, a revenit la normal. Totusi, din cate am mai citit la altii, problemele cu noul driver le apareau doar celor care s-au pus pe functia override si pe jocuri. Mie, declicul cred ca s-a produs cand a intrat in standby, pentru ca am mai avut emotii cu el la standby.
Va multumesc pentru asistenta amandurora. Salontane, sper ca nu te superi, dar funda merge la Evolution, a gasit primul solutia, chiar daca tu ai stat mai aproape de mine. Va multumesc inca o data. O seara faina! Poate ne mai auzim.

| Salontanul a răspuns (pentru Mirce):

Nu. Nu ma supar. Funda nu este de cat un semn de apreciere si nu un castig. Deci, sa fii sanatos si fericit!

| Evolution a răspuns (pentru Mirce):

Am si eu functia overdrive pe jocuri dar nu mi-a aparut problema asta.
Ma bucur ca ai rezolvat si multumesc de funda (chiar daca nu ma ajuta la nimic) laughing
Succes si bravo, esti unul dintre putinii care stie sa explice o problema IT.

| Mirce explică:

Placa de bază este ASUS M2N-E.
Serios, în spate mai am doar port serial de 9 pini. HDMI și DVI am doar la placa video.

| Mirce explică:

Va multumesc! Numai bine si voua!