| octav005 a întrebat:

Bună seara. Am o tableta IPAD, și are cod de blocare. Asa am cumpsrat-o, acea persosna nu mai stie codul. Știe cineva dacă se poate scoate la service acel cod? Mulțumesc

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E marfa furata.
Nu mai poti accesa /debloca iPad-ul, doar daca ii schimbi placa de baza (costa cat jumatatea unui iPad nou).
Se poate folosi doar pentru piese de schimb.

| octav005 explică (pentru Bula):

Am înțeles. O sa încerc și resetare prin iTunes.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Pentru resetare trebuie sa cunosti codul iCloud.
Daca da, atunci resetarea functioneaza, o aduce la starea "de fabrica".

| Wr3nch a răspuns:

Tot ce pot face la un service e sa iti schimbe placa de baza, si aia e minim cateva sute bune, daca nu gasesti tu acelasi model spart, da cu placa fara cod.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am rezolvat aceasta problema la un service. Era vorba de un telefon cu abonament la Orange. Că sa trec pe Digi a trebuit că Orange să-mi deblocheze telefonul. Fiindcă nu voiam să apelez la ei, am apelat la un service care mi-a rezolvat problema și mă costat doar 40 lei. Încearcă și tu. Succes!

| helpforyou a răspuns:

"Dacă introduci de prea multe ori un cod de acces greșit în ecranul de blocare al dispozitivului iPad, o alertă te anunță că dispozitivul iPad este dezactivat. (Află cum trebuie să procedezi dacă vezi mesajul „[Dispozitiv] indisponibil" sau „Blocare din motive de securitate" pe iPad.)

Dacă nu-ți poți aminti codul de acces atunci când încerci din nou, trebuie să folosești un computer pentru a pune dispozitivul iPad în modul de recuperare. Acest proces șterge datele și setările, inclusiv codul de acces, permițându-ți să configurezi din nou dispozitivul iPad.

După ce ștergi dispozitivul iPad, îți puteți restaura datele și configurările din backup. Dacă nu ai făcut backup pentru dispozitivul iPad, îl poți configura ca dispozitiv nou și apoi poți descărca toate datele pe care le ai în iCloud."

https://support.apple.com/ro-ro/HT211078

| octav005 explică (pentru helpforyou):

Bun. Dar nu ai înțeles întrebarea. Am cumpărat acea tableta la un nene., avea 50 de tablete ipad, aduse din afară. Am incarcat-o și avea cod. Dar nu scria dezactivat. Eu vreau doar sa anulez acel cod de blocare. Este foarte posibil sa aiba ICLOUD.

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa conectezi ipad-ul la calculator si sa incepi procesul de recuperare/reset, asa cum scrie in comentariu mai sus. Fara passcode/cod blocare nu poti accesa ipad-ul, singura variante e sa ii dai reset total de la zero.

| octav005 explică (pentru haileewatson):

Pai și dacă are iCloud? O resetez și dacă îmi cere contul la fostul. Nu pot sa fac nimic.

| haileewatson a răspuns (pentru octav005):

Din experienta mea, daca faci reset total o iei de la zero deci nu trebuie sa bagi fostul icloud. Te va intreba daca vrei sa te loghezi in icloud sau sa faci cont nou, si tu alegi varianta ta. Incearca asta. Nu ai de pierdut

| octav005 explică (pentru haileewatson):

Eu am Mai încercat un ipod. Bineînțeles pe ala s-a format de prea multe ori codul greșit și apărea ipod dezactivat. Și i-am dat resetare prin iTunes. Și îmi cere contul la fostul proprietar. Și deci nu îl știu.