| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, credeti ca pe o placa de baza ASRock 960GM-VGS3-FX AMD 760G-SB710 sau Asrock A55M-DGS merge pus un procesor AMD Athlon II X2 340 3. 2GHz 1MB 65W?

Eu sunt nedumerit cand vine vorba de socket-ul fiecaruia: prima placa de baza are AM3+, a doua are FM1, iar procesorul are FM2.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Deci ai nevoie de o placa de baza cu socket fm2 daca ai acel procesor. Deci majoritatea de aici http://bit.ly/1iwxuBL o sa fie compatibile. Verifica totusi daca alegi un model anume daca e compatibil cu procesorul pe site-ul producatorului.

| Immortall1859 a răspuns (pentru sltlp):

Chiar daca in descrierea lor de pe diferite site-uri, scrie ca sunt compatibile?

| sltlp a răspuns (pentru Immortall1859):

Posibil sa fie compatibile chiar daca nu e precizat(asa e in multe cazuri), dar cum ziceam, cel mai sigur(deci 100% garantat) e daca apare pe site-ul producatorului, Musai sa fie cu socket identic sau in cazul tau identic+