| octav005 a întrebat:

De curand am cumparat un switch D-LINK pentru a avea o viteza mai buna la calculator.

Am bagat mufa principala ( cea de la operatorul de cablu RDS ) la unul din porturi de la switch.
Apoi din switch am dus un cablu la pc apoi cu altul la router.

Internetul nu imi functioneaza pe ambele simultan, adica sa folosesc si pc-ul si roterul pentru a ma conecta dupa telefon.

Daca opresc pc-ul imi functioneaza pe router.
Cand functioneaza router-ul si dau drumul la PC, nu imi mai functioneaza net-ul pe pc.
Si invers, cand dau drumul la PC nu mai functioneaza router-ul.

Ce este de facut? Stiam ca switch-ul este pentru a putea conecta mai multe calculatoare simultan.

Cum procedez sa functioneze ambele?

Răspuns Câştigător
| GanduriDeCafea a răspuns:

Acea mufa principala vine dintr-un router sau direct din media convertor sau direct fir fara echipament? In principiu problema ta este cauzata de lipsa unui router. Pentru a avea o viteza mai buna la pc si sa beneficiezi si de wireless trebuie sa cumperi un router mai bun nu un switch. Pentru a functiona ambele, in momentul de fata iei cablul de net de la pc din switch si il bagi in router happy Switch-ul "imparte" internetul insa nu poate atribui adrese IP si nu diferentiaza echipamentele, router-ul se ocupa de acest lucru. In principiu, daca nu esti multumit de viteza internetului, vezi ce latime de banda ti-a fost atribuita de catre furnizorul de internet si verifica sa ai si hardware-ul necesar pentru viteza deplina. De exemplu la un abonament Gigabit ai nevoie de placa de retea 10/100/1000 si de un router Gigabit. Succes!

| octav005 explică (pentru GanduriDeCafea):

Mufa principala vine direct de la un media converter. am internet prin fibra optica.
placa de retea din pc este GIGABIT, ca si switch-ul.
rouerul este 10/100

latimea de banda de la operator este de 300mb/s

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru octav005):

Atunci solutia este de a schimba router-ul cu unul care sa stie de cel putin 300mb/s.

| octav005 explică (pentru GanduriDeCafea):

Ok si atunci acel switch nu ma ajuta cu nimic? ca oricum un router are 4 porturi LAN

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru octav005):

Din pacate nu, te ajuta doar in cazul in care primeste internet din router iar apoi distribuie la mai multe echipamente.

| octav005 explică (pentru GanduriDeCafea):

Pai da dar si router-ul ce il detin. pot da la 4 echipamente. eu am nevoie doar la pc si tv.

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru octav005):

Am inteles, insa asta era si ideea, ca switch-ul nu te ajuta decat atunci cand ai mai multe echipamente decat suporta router-ul.

| octav005 explică (pentru GanduriDeCafea):

Ok multumesc