| octav005 a întrebat:

De curand am mai adaugat inca doua sloturi de 4 gb, ddr3 pe langa cei 8 gb ce ii aveam in placa de baza.

Inainte sa ii adaug la proprietati imi scria instalat memorie RAM 8GB ( 7, 16 utilizabili)

Acum cand i-am pus si pe ceilanti imi scrie instalat memorie RAM 16 GB ( 7, 16 utilizabili)

Si eu va intreb unde sunt ceilanti 8 gb? Am windows 7 64 biti.

Cand am intrat in task manager la resource monitor scrie in felul urmator: hardware reserved 9053 mb, in use 2400MB, Standby 2700mb, free 2100mb.

Adica ce face cu acei 8 gb liberi? Nu ma pricep.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, placata stie sa gestioneze corect pana la 8Gb RAM.
Citeste specificatiile placii de baza!

| anonimg a răspuns:

Recomandat sa fie toate de la acelasi producator; dar obligatoriu acelasi voltaj, CL, si bineinteles aceeasi frecventa (chiar daca o poti scadea din bios daca este mai mare).
Daca toate sunt compatibile, atunci ar trebui sa verifici si in bios sa vezi daca in dreptul memoriei ram nu exista vreo setare diferita de celelalte.

| octav005 explică (pentru anonimg):

Gata am reusit. am vazut un tutorial pe net. este foarte simplu. intri la start. dai run. apoi msconfig. dai la boot, advanced option, maxim memory, debifezi iconita, apoi trebuie sa iti apara memoria maxima instalata. apoi dai apply, ok. apoi va cere un restart, dai restart si gata. acum imi apare 15, 9 usable.

| anonimg a răspuns (pentru octav005):

Bravo! Este bine de știut. Bine ca ai scris aici pentru ca si peste ani va fi ajutat cineva de soluția găsită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vezi daca suporta capacitatea si frecventa respectiva.
Si din experienta trebuie sa fie toate placutele de aceeasi frecventa.