| octav005 a întrebat:

am un PC Desktop cu i5 2500, placa de baza P8Z68 DELUXE/GEN3 si 8gb ddr3, instalat pe el WINDOWS 7 pe 64 biti.

am intrat in windows Task Manager si scrie acolo: procese 70, si physical memory 50% asta fara sa lucrezi, sa asculti muzica etc.

este normal sa ia atat de multa memorie si proecese? s-au daca nu este, exista vreun program?

30 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Nu este normal e ceva cu windowsul tau.Si eu am pc un i7 4790k si gtx 980 4gb si imi apare procese 40 si pshysical memori 18%, deci windowsul imi consuma ca 1 gb ram, si tie ati consuma 4gb ram si nu cred ca la windows 7 ati cere 4 gb ram ati cer 1 sau 2 ram, deci ai o problema cu windowsul

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Windowsul merge bine, se misca bine, nu stiu daca e de la windows. de asta am si intrebat. exista un program ceva? de ce asa multe procese? de la programe instalate? eu am windows pe 64

| alexboss2020 a răspuns:

Si scuza ma un pic m-am grabit sa scriu si am gresit unele litere

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Acele indicaţii sunt necesarul funcţionării optime a sistemului de operare! Windows 7 în cazul de faţă!
Fiecare sistem de operare, indiferent care ar fi, are nevoie de anumite resurse pentru a putea funcţiona ok. De curiozitate: ai verificat câţi din cei 8 Gb de RAM foloseşte sistemul?

| octav005 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Pai nu stiu unde sa intru ca sa vad cat foloseste sistemul

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru octav005):

Click dreapta My Computer apoi Proprietăţi

| octav005 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Installed memory RAM 8gb (7, 90 usable)

| alexboss2020 a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Nu e adevarat ce spui daca instalezi windows 7 si sa zicem instalezi chrome bittorent etc nu are cum sa foloseasca 4 gb ram windows-ul.Si el are 8 gb ram, si toti cei 8 gb ram sunt utilizabili fiindaca are windows pe 64 bit, dar nu ne-a spus ce placa video are integrata sau dedicata.

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Scuze. placa video este separata nVIDIA GEFORGE G730 2gb. cu 128 biti.

placa de baza nu are incorporata placa video, nici iesire video.

| alexboss2020 a răspuns (pentru octav005):

E de la windows, mie mai mult de 1 gb ram nu imi foloseste, nu stiu cum tie iti foloseste 3, 80 gb ram.

| alexboss2020 a răspuns (pentru octav005):

Pai placa ta video este dedicata si ai si sistem de 64 bit, de ce iti foloseste doar 7.90 ram nu stiu.E de la windows problema, ia cumpara un cd de windows sau imprumuta de la cineva instaleaza si vezi daca iti mai foloseste atata ram

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Nici eu nu stiu, e prima oara cand folosesc pe 64biti, inainte aveam un pc mai vechi. ddr2 cu 2gb

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Windowsul este luat dupa net. din pacate nu are cine sa imi dea un cd de winows

| alexboss2020 a răspuns (pentru octav005):

Daca e sa instalezi alt windows, nu instala cu dc-ul tau s-ar putea sa fie din cauza cd-ului cumpara altul sau imprumuta de la cineva.Si nu de asta tie ati mai raman 3, 80 gb ram de folosit si in ziua de azi jocurile cer 6, 8 gb ram, ultimele jocuri cer chiar si 16 gb ram si tu ai decat 3, 80 utilizabili ca iti conusuma prea mult windowsul

| alexboss2020 a răspuns (pentru octav005):

Pai de ce nu ai spus asa de la inceput pai daca este luat de pe net aia e si problema

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru alexboss2020):

Păi foloseşte 0, 10 Gb... hmmm suspectă treabă! Nu cumva să aibă nişte viruşi sau poate nişte viermi?

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Am dat click dreapta pe folderul windows la proprietati si ocupa 18 GB? DAR cu ce s-a incarcat windowsul asta? nu am nici un joc instalat. Partitia C este de 50 gb si mai am liber vreo 15 jumate

| octav005 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Am instalat nod 32 ultimul, nu a gasit nimic

| alexboss2020 a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Si a zis ca windowsul e luat de pe net nu instalat cu cd, api aia e si problema de ai foloseste jumatate din ram windowsul

| alexboss2020 a răspuns (pentru octav005):

Nu iti sugerez sa mai iei windows de pe net

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru octav005):

Ai descărcat upgradeuri?

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Dupa net. instalat dupa stick usb

| octav005 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Da. s-a descarcat singur. aparea ceva de upgrade windows 10

| alexboss2020 a răspuns (pentru octav005):

Intra in task manager si zi-mi cateva din procesele pe care le ai la windows

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Sa iti scriu ce scrie la fiecare proces?

| alexboss2020 a răspuns (pentru octav005):

Da,nu chiar la toate macar 10-15 scrii decat procesul

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Ok

| octav005 explică (pentru alexboss2020):

Uite am facut un print screean intra aici https://1drv.ms/i/s! Ag9vNkslZRLCix1anp8Q5fB-umV1

Răspuns utilizator avertizat