| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara! Ma pricep si eu la informatica, doar ca am o nelamurire. Placa mea de baza este model Asrock H61iCafe si o am cam din 2012-2013 nu mai stiu exact. Incepand cu iarna anului 2016 i-am montat o placa video GTX 1050 in slotul PCI-E care a functionat si functioneaza fara niciun fel de probleme. Am mai incercat si alte placi video de-a lungul timpului ultimele doua care am incercat sa le montez au fost un GTX 1660 de 6gb GDDR5 192 bit si un RX 580 de 8 GB GDDR5 256 bit dar niciuna nu au functionat. Doar placa video GTX 1050 functioneaza oricate placi video as incerca si nu inteleg de ce. Ati putea sa imi explicati unde ar fi problema?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate te pricepi tu incet si usurel la "informatica", dar vad ca nu ai nici in clin sau maneca cu electronica si componentele computerului.
Cheama un "doctor in computere" sa-ti repare computerul, ca-s multe incompatibilitati acolo.

| StefanescuDaniel explică (pentru Violleta2022):

Intrebarea era adresata celor care se pricep, nu celor care nu au face si dau raspunsuri doar ca sa se afle in treaba domnisoara agramata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Dupa ce te-ai facut de rusine cu o afirmatie eronata, continui sa dai cu batul in balta, baiete?
Am terminat de mult o facultate pe care o si profesez, doar ca nu in limba romana, fiind plecata de multi ani din tara.
Iti dau un sfat de viata baiete: invata sa respecti oamenii si nu mai afisa aroganta si jigniri, mai ales cand habar nu ai de nici unele, ca te faci de rusine!

| anonimg a răspuns:

Poate că cele care nu funcționează au nevoie de alimentare separată (de la sursă).

| Frank51 a răspuns:

Dacă te pricepeai la informatică (apropo informatică e prea general spus, e un domeniu atât de vast și cu atât de multe zeci de subdomenii...), știai că s-ar putea să fie de vină sursa.

| StefanescuDaniel explică (pentru Frank51):

Sursa nu este de vina. Am o sursa model Be quiest de 650 watti cumparata din Germania in urma cu circa 3-4 ani si nu am probleme cu ea.

| Frank51 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

De unde știi? Ai testat plăcile respective în alt PC, ai testat plăcile respective cu altă sursă?

Ăștia ar fi primii 2 pași, domnule informatician.

| StefanescuDaniel explică (pentru Frank51):

Salut! Da am testat deoarece mai am inca un pic in casa. Iar pe celelalt pc functioneaza fara probleme. Dar acela este socket 1200 iar acela pe care ma chinui sa o fac sa functioneze este socket LGA1155 iar eu pe cel socket 1155 am nevoie de ea deoarece acolo am proiectele pe care vreau sa lucrez in continuare si toate FX-urile instalate, pluginuri si fx-uri de sute de gb

| NLS a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Si de ce nu iti instalezi programul si efectele pe PC-ul mai nou?
Daca ai totul cumparat legal, ai cu siguranta linkuri catre kiturile de instalare pe email, sau le gasesti pe site-urile respectivelor companii.
Ai nevoie doar de licente, si astea ti-au venit tot pe email.

Daca sunt din "alta parte", le gasesti... in "alta parte".

Anyway, cand ai testat placa a doua de la nVidia, ar fi ajutat sa reinstalezi Windowsul pe acel sistem cu sk1155 (dar banuiesc ca nu doresti, din cauza ca tii la respectivele pluginuri).

Spui ca pe celalalt sistem functioneaza cum trebuie TOATE 3 placile video?

Vezi ce versiune de BIOS ai pe sistem, si care e ultima disponibila pe site-ul producatorului.

| StefanescuDaniel explică (pentru NLS):

Salut! Iti multumesc pentru raspuns! Versiunea de Bios a pc-ului vechi cel pe socket 1155 este 1.0 iar la pc-ul nou cel pe socket 1200 este A BIOS 2201 asa scrie. Iar placa lui de baza este Intel H510 gen 11 pe asta merge oricare din cele 3 placi video mentionate. Mie mi s-a parut ciudat ca la pc-ul vechi dupa ce instalam placa video RX 580 in slot-ul pc-e si ii dadeam drumul incepeau sa se invarte ventilatoarele placii video, imagine nu aveam pe ecran ramanea monitorul negru iar ventilatoarele sursei Be quiet de 650 watti se opreau. asta chiar ca nu am inteles-o

| NLS a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Si ce versiuni sunt disponibile pe site-ul plăcii de baza 1155?
V1. 0 e cea inițială, cu siguranță mai sunt multe altele.
Deci fa un update de BIOS!

PS: sper ca nu ai vreun SSD M.2 cu NVMe, montat într-un adaptor PCIe.
Acesta împrumută din lane-urile plăcii video, si ar putea fi motivul pentru care plăcile video nu funcționează bine (dar ar trebui totuși sa primești imagine pe monitor).

Imaginea lipseste doar în câteva cazuri (ecran complet negru, fara nici un text):
1) RAM defect, incompatibil, sau care nu face contact perfect în slot
2) ram nerecunoscut de BIOS, din cauza lipsei unui update de BIOS mai nou
3) placa video defecta
4) cablu defect (sau cu contact întrerupt) între monitor și PC
5) mufă (HDMI, DP, DVI, etc) defecta
6) sursa ce nu livrează suficient curent. Nu contează doar watii, ci și amperajul pe linia de 12V.
Sursele Be-quiet sunt bune in general, si eu am una, dar face parte din gama de top.
Am văzut insa ca multe dintre cele sub 50-60 euro au probleme și sunt returnate. E suficient sa fi pocnit vreun condensator și sa nu mai poată asigura curentul de pornire.
Sau e la fel de posibil ca VRM-ul plăcilor video mai noi sa fie construit mai prost, si sunt mai sensibile la variații de voltaj decât placa ta video veche.
(pana nu încerci plăcile cele noi pe PC-ul nou, dar conectand sursa Bequiet, nu poți ști dacă asta e cauza sau nu).

In orice caz, orice muzician sau proiectant sau artist grafic ajunge la un moment dat în punctul în care trebuie sa facă upgrade.
Ce ai face dacă ți s ar aprinde pc ul în urma unui scurtcircuit, si prin minune, ar scăpa doar HDD ul?

Degeaba îl vei introduce într-un PC nou, nu va fi recunoscut, din cauza ca pe el, in Windows-ul instalat pe C, exista drivere doar pentru piesele vechi. La bootare, se va crea un conflict, în fișierele de sistem din Windows exista numele unor piese (cele din sistemul vechi) insa în noul PC ai alte componente.

Singura soluție salvatoare ar fi sa ai pe o partiție separata kiturile de instalare pentru programele de care ai nevoie, arhive cu pluginuri și efecte etc.

Formatezi C, reinstalezi Windows-ul pe curat, apoi instalezi programe și efecte, chiar dacă sunt multe.
Fă-ți o lista înainte sa te apuci cu tot ce ai nevoie, si apucă-te și strânge totul într-un folder.
Dar nu și chestiile instalate prin Program Files... (sau pe unde au mai fost instalate).

Doar kituri de instalare și pachete gata de folosire asa cum sunt ele (care nu au setup.Exe)

| StefanescuDaniel explică (pentru NLS):

Te salut si Buna dimineata domnul meu! Iti multumesc pentru sfaturile date. Tin sa precizez ca am incercat 75% din tot ceea ce ai zis dar nimic nu a functionat. Si spun 75% deoarece spre rusinea mea, am update-ul de Bios, l-am downloadat mai demult dar nu ma pricep sa il instalez si tare imi e sa nu stric ceva pe acolo. SSD M2 cu NVMe nu am, am un SSD Kingston modelul A400 de 960 GB instalat special pentru partitia C si softuri+pluginuri cu care lucrez. Procesorul este un Intel i3-2100 3.10 ghz, placa de baza Asrock H61iCafe, Cele 4 sloturi pentru memoriile ram sunt folosite doar doua din ele iar doua sunt libere, am 16 gb ram de 1600 mhz, placa video GTX 1050 GDDR5 iar sursa este Be Quiet de 650 Watti cumparata in urma cu 3-4 ani din Germania nu mai stiu exact. Aici este manualul placii de baza iar ultimul update de Bios este versiunea 1.90 https://www.asrock.com/mb/Intel/H61iCafe/index.asp

| NLS a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Dacă vrei te ajut într o seara sa faci update ul de BIOS.
Ai nevoie doar de un stick gol, preferabil nu foarte mare (max 8-16GB), si preferabil USB 2.0, care trebuie formatat in FAT32.

Poate ai noroc și de la acesta vin problemele.

| StefanescuDaniel explică (pentru NLS):

Sigur ca da, mi-ar face placere. Eu sunt din Timisoara. Daca vrei sa mai vorbim uite aici si poti sa ma adaugi https://www.facebook.com/daniel.stefanescu.9047/

| Cherciumihai a răspuns:

Se pare că placa ta de bază Asrock H61iCafe nu este compatibilă cu plăcile video mai recente precum GTX 1660 și RX 580. Aceste plăci video necesită suport pentru PCI-E 3.0, în timp ce placa ta de bază suportă doar PCI-E 2.0. Acesta ar putea fi motivul pentru care aceste plăci video nu funcționează. Placa ta de bază este mai veche și nu are capacitățile necesare pentru a rula plăcile video mai noi. peace sign