| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua tuturor! Ieri mi-am cumparat o placa video RX 580 8gb GDDR5 256 bit, iar cand am montat-o in slotul PCI-E si am montat toate cablurile necesare, ea se aprindea porneau ventilatoarele dar monitorul care este un Samsung de 27 nu dadea niciun semnal ramanea negru. La fel am mai patit si cu o placa video Nvidia GTX 1660 6GB 192 bit in trecut, dar culmea ca placa mea video care am folosit-o multi ani un Nvidia GTX 1050 de 2 GB inca functioneaza perfect. Precizez ca placa mea de baza este Asrock H61iCafe iar sursa are 650 sau 700 de watti nu mai stiu exact. Dau funda pentru raspunsul salvator. Toata stima si respectul.

Răspuns Câştigător
| MrGeo1975 a răspuns:

Verifică dacă ai conectat corect cablul video de la monitor. Verifică dacă ai pus corect cablurile de la sursă la componentele așa cum este în manualul plăcii de bază. Trebuie să funcționeze. Un alt mod este să verifici dacă monitor încă mai este funcțional. Dacă nici așa nu nu rezolvi si monitorul este funcțional testat la alta placa video, atunci ar putea fi placa video problema. Încearcă si verifică încă odată amănunțit.

| StefanescuDaniel explică (pentru MrGeo1975):

Am incercat sa conectez sistemul si la alt monitor si la un smart tv si tot asa face. Nu afiseaza nimic pe ecran. Am mai incercat in urma cu 2-3 luni si cu o Nvidia GTX 1660 6gb 192 bit si tot la fel facea si nu mergea. Dar culmea este ca functioneaza cu vechea mea placa video Nvidia GTX 1050 128 bit

| MrGeo1975 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Mergi la un service autorizat sau trimite prin curier placa video sau sistemul sa îți spună ce are.

| StefanescuDaniel explică (pentru MrGeo1975):

Multumesc frumos, am facut tot ce ai spus si a functionat pana la urma! Iar pe langa asta a trebuit sa fac si update la Bios la ultima varianta, eu foloseam varianta 1.0 de Bios iar ultima era 1.90 care am si descarcat-o si instalat-o. Apoi am facut ce mi-ai spus legat de cabluri si a mers. De cand mi-ai scris tu am schimbat si procesorul am cumparat altul mult mai bun. Iti multumesc din suflet! Esti un boss!

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dul la servis reparatii calculatoare si vad ei cauza, nu te mai juca la el ca il strici de tot, poate nici nu este defecta placa video, de unde sti tu ca era placa defecta? Poate ai ars memoria sau alte piese.

| StefanescuDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu am spus ca este placa video defecta. Am zis ca porneste in sensul de ca pornesc ventilatoarele, dar monitorul care este un Samsung de 27 nu porneste. Si culmea ca cu vechea mea placa video Nvidia GTX 1050 merge perfect.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Posibil placa video nu este compatibila de aia nu porneste monitorul.

| StefanescuDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Habar nu am... nici cu un Nvidia GTX 1660 6GB GDDR6 nu a mers cand am incercat in urma cu 2-3 luni. Iar cu vechea mea placa video Nvidia GTX 1050 de 2 gb doar merge perfect. Chiar nu imi pot explica care ar putea fi problema

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Eu nu inteleg ceva daca vechea placa video merge de ce ai mai cumparat alta?

| StefanescuDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ca sa fac upgrade. Fiindca vechea placa video are doar 2 gb iar noua placa video 8 gb. Sa ma pot juca jocuri mai noi pe setari de grafica mai bune pe Ultra

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Eram sigur ca pentru jocuri vrei, cel mai bine stringe bani si fa ti un calculator din piese unde pui placa video dedicata pentru jocuri memorie mare hard disk si toate componentele noi si i ti i ei si un monitor led full hd si ai tot ce vrei decat sa bagi bani in vechitura asta de calculator tot nu il vei face.

| bogdyZ a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Pai mai bine iti luai un 1070 decat rx u asta mai puneai un mil maxim 2 e mai buna de 10 ori

| anonim3248 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Încearcă cum am scris eu cu 2 monitoare și le pui pe amândouă în 2 mufe din placa video.

| anonim3248 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Placa ta are 2 mufe - DVI și HDMI
https://s13emagst.akamaized.net/......7a7b06.jpg
S-ar putea să nu meargă monitorul cum ai spus că nu a mers nici cu asta - nici cu un Nvidia GTX 1660 6GB GDDR6 nu a mers cand am incercat in urma cu 2-3 luni

| Simpatic a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Totusi nu ai luat decat o placa video GDDR5, cele mai noi sunt fie GDDR6 fie GDDR6X

Performanta placilor video nu se masoara doar in cati GB de VRAM au, frecventa este si ea foarte importanta, Pixel Pipelines, BUS, Shader Model etc
Parerea mea este ca BUS-ul este mai important decat memoria video efectiva!

| StefanescuDaniel explică (pentru anonim3248):

Inca nu am incercat, dar cu siguranta voi incerca. Va trebui sa ma duc maine sa cumpar un adaptor fiindca am un calub vga iar placa video nu are decat DVI si HDMI. Ma gandesc ca poate chiar nu duce placa de baza ea fiind mai veche modelul Asrock h61iCafe fiindca prin 2013 am cumparata-o de la un baiat care o avea din 2011 sau 2012. Si ma gandesc foarte serios la achizitionarea unui sistem no cu procesor de generatia 10 sau mai nou.

| StefanescuDaniel explică (pentru anonim3248):

Am incercat si nu merge

| StefanescuDaniel explică (pentru anonim3248):

Am incercat sa conectez pc-ul cu placa video RX 580 si la alt monitor si la smart tv si tot nici un rezultat din pacate.

| anonim3248 a răspuns:

Deci am pățit eu cu un calculator așa și a durat până să găsesc soluția
- am schimbat placa video și nu mai mergea monitorul
- am pus 2 monitoare la placa video prin 2 cabluri
- monitor 1 conectat la placa video prin VGA mergea
- monitor 2 conectat tot la placa video prin mufă DVI mai lungă nu mergea
Am scos monitorul care nu mergea cu mufa DVI și l-am lăsat pe celălalt.
Nu am avut cablu HDMI că încercam să văd dacă merge cu ăla.

| Konstantinos99 a răspuns:

Daca ai placa video integrata incerca sa conectezi la ea monitoru si sa vezi daca macar o vede.Sa verifici sa nu exite contact intre placa video si placa de baza (sa nu se atinga in vreun loc)Ideea e ca placa de baza nu porneste cu placa video daca nu iti apare semnul asrok, ceea ce inseamna ca poate fi la alimentare problema sa fie si toti pinii de alimentare suplimentara conectati,! sa conectezi mufa la placa video cum oricum cred ca ai incercat, sa nu fie prin alta parte

| StefanescuDaniel explică (pentru Konstantinos99):

Te salut! Iti multumesc pentru raspuns, din pacate am incercat toate variantele mentionate de tine si tot nu a functionat. Si chestia cea mai enervanta este ca functioneaza totul perfect cu batrana mea placa video Nvidia GTX 1050 de 2 gb, dar cu RX 580 8GB 256 bit si cu Nvidia GTX 1660 6 GB 192 bit nu a functionat. Cu sursa de curent nu am probleme deoarece este o sursa Zumax cumparata din Germania de 650 sau 700 watti nu mai stiu exact si incep sa cred ca s-ar putea sa fie problema de la placa mea de baza care este Asrock H61iCafe si poate nu duce.