| Hasss a întrebat:

Buna seara plzzzz ajutati-ma va rog din tot sufletul meu
azi pe la 7:30 seara am stins pc-ul deoarece am obs ca erau niste fluctuati la lumina si imi era frica, ca poate mi-l arde in fine oh go on l-am stins si cand am intrat in cas pe la 23:30 am gasit unitatea aprinsa am zis ca poate a aprins mama pc-ul... am aprins si monitorul dar surpriza nu se vedea nimic pe ecran
dupa aceea sting pc-ul si il reaprind se aprinde dar obs ca nu merge tastatura
am dat un restart manual (din windows)
dar nu s-a dat restart s-a stins de tot
acum cand incerk sa-l reaprind nu se mai aprind
pur si simplu ecranul monitorului este negru
va rog frumos spuneti-mi ce sa fac crying

pc-ul are garantie nu pot umbla la el sad

deci daca reusesc sa-l aprind
trebuie o reinstalare de windows?

PLZZZ ajutati-ma DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Salut!
Cand aprinzi unitatea iti apare bios-ul sau nici mcar el? nu se vede nimic pe ecran ablosut deloc,,dar totusi e ca si cum ar functiona nu?
Daca e asa,nu e din windows,e din PC, cel mai bine,dul unde ai garantia,sa se ocupe ei de el.
Incearca sa vezi totusi daca sunt toate cablurile din spatele unitatii si de la monitor, daca sunt bagate cum trebuie, sau scoatele si bagale din nou, posibil sa nu faca ceva contact bine. Daca nici asa nu functioneaza, e clar ca trebuie dus la ei.
Mult succes!

| Hasss explică (pentru tteo92):

Le-am scos si le-am bagat de vreo 10 ori nu merge crying

si nici numai beep-ue cum facea la inceput...crying

| tteo92 a răspuns (pentru Hasss):

Inseamna ca este ceva de la placa de baza, in mod normal bip-ul acela scurt, trebuie sa porneasca chiar daca e ceva de la sursa sau placa video.
Incearca sa mirosi in interior la unitate, fara a o desface din spatele unitati, sa vezi daca misoare ceva a ars.
Tu acum mai ai un pc? sau de pe ce scrii in momentul acesta?
Daca mai ai unu, fa o verificare.
Pune unitatea ta cu un alt monitor si vezi daca merge.
Si daca nici atunci nu functioneaza, atunci, pune monitorul cel de la garantie cu unitatea care o mai ai.

| Hasss explică (pentru tteo92):

Hmmm dar cum de sa aprins pc-ul? am reusit odata sa-l aprind dar nu mergea tastatura crying

si daca il duc la garantie o sa-mi stearga totul de pe hard? am fisiere importante

oh crying

17 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Trebuia sa-l scoti si din priza, nu doar sa-l opresti!
Un pc mai vechi de-al meu, cand venea la loc curentul(dupa ce fusese oprit) pornea si el(singur).

| Hasss explică:

Pai fi atent cand am venit de afar am obs ca era aprins dar nu se vedea nimic pe ecran am zis ca poate e cv... am dat apasat pe butonul RESET surpriza nu mergea am tinut apasat pe buton de stingere s-a stins si l-am aprins din nou
(mentionez ca aici aveam monitorul la care erea si inainte conectat ) dupa ce am l-am aprins am aprins si monitorul si a facut beep unitatea deci sa aprins normal am astept cateva sec pana sa incarkat windowsul totul normal am zis ca na s-a intamplat odata aveam sunet internet tot mouse-ul mergea
numai tastatura nu mergea am scos-o am bagat-o la loc n-a mers
am zis sa dau un restart manual din windows dar nu s-a dat restart s-a dat shutdown crying si de atunci numai porneste deloc am incercat si faza cu monitoarele degeaba numai vrea crying deci cum de s-a putut aprinde odata si acu nu se mai aprinde?
Am urmatorul pc :

Amd Anthlon(tm) II X3 450 Procesor 3.20 Ghz

Rami: 4.00 Gb

Placa Video Ati Radeon 5450 Shappire 1 Gb DDR 3

Hard-Disk : 500 gb 7200 rpm, 16 mb Western Digital

Windows 7 64 Bits

| tteo92 a răspuns (pentru Hasss):

Ai resuit, ai rezolvat problema?

| Hasss explică (pentru tteo92):

Am reusit sa-l mai aprind odata mi-am luat pozele si fisierele importante :X si l-am stins tastatura numai mergea adica mergea 5 min dupa numai mergea trebuie sa o las un timp si dupa isi revenea
am incercat sa dau drumu la muzica a mers vreo 30 sec se blocase pc-ul dar si-a revenit
cand se bloca se auzea un sunet in boxe si mai mult ca sigur era de la pc nu de la boxe... deci
ce ar putea sa aiba macar asa de curiozitate
pana la urma l-am dus la garantie sad
a zis ca va dura o saptamana 2 sau 3...

dar sper sa imi aduca akas pc-ul cu aceleasi piese nu cu altele crying

multumesc pentru raspunsuri happy daca vrei sa mai afli cate cv lasa-mi id-ul tau pe privat asta numai daca vrei tongue

| ozn2012 a răspuns:

Daca unitatea nu se mai aprinde deloc inseamna ca s-a ars sursa din cauza fluctuatiilor de energie electrica. Se schimba sursa in garantie.

| Hasss explică (pentru ozn2012):

Pai calculatorul se aprinde dar nu apare nimic pe monitor si monitorul se aprinde

si am uitat sa precizez ca am aprins pc-ul odata dar nu a mers tastatura si am dat rr si de atunci nu se mai aprinde crying

| M7D7L1N a răspuns:

Frate ai probleme cu sursa 50 % sigur 1 la mana si 2 posibil sa ai un scurt in unitate! Parerea mea!

| laurentiu662 a răspuns:

Trebuie sa scoti memoriile si sa le bagi la loc

| Andy111 a răspuns:

NU il poti face daca nu umbli in el, daca zici ca ai garantie du-te la ei sa vezi daca ti-l repara.

| Andreiboss22 a răspuns:

Pai daca vrei sa ati schimbi wondosu nu trebuie neaparat sa se aprinda sa se vada alea numa bagi sidiu si dai restart si ancepe singur si eu cred ca ai virusi asa mi sa antamplat si mie daca ti-am fost de ajutor funda

| DoRu a răspuns (pentru Andreiboss22):

E "windows", nu "wondosu". E "CD/CD-ul", nu "sidiu"laughing)
Si nu are cum sa fie de la virusi, ba! Din moment ce omu nu poate sa vada nimic pe monitor, ii face si alte fite cum dracu sa'si reinstaleze windows'ul?

| DoRu a răspuns (pentru Andreiboss22):

Sunt sanse foarte mari sa ti se fi ars placa de baza! Du'l unde ai garantie, explica'le situatia si vezi daca ti'l repara. Daca e sa-ti schimbe placa de baza, sa-ti puna una noua, o sa-ti ia mai mult cu tot cu manopera.

| tteo92 a răspuns (pentru DoRu):

Cum sa nu il repare din moment ce e garantie, si gratis fara nicio plata.
Cuvantul `garantie` spune tot.
Garantia este, un terment in care iti asigura calculatorul ca in perioada cutare nu o sa ai probleme cu el, si daca ai, ei fac tot ce pot ca sa il faca gratis, nu contra-cost.
Cand i s-a expirat termenul de garantie, o sa i faca pe bani, pana atunci, gratis ca de aia e garantie.

| DoRu a răspuns (pentru tteo92):

Ma gandeam la alt calculator cu garantia pierdutalaughing)