| Hasss a întrebat:

Buna ziua TPU
am si eu o problema cu un pc VA ROG RASPUNDE-TI
acu o saptamana jumate m-am jucat la pc si dupa ce m-am saturat eu de tot ce faceam pe acolo l-am stins nu s-a intamplat nimic anormal apoi am iesit pe la strada cand am intrat in casa am gasit pc-ul aprins am crezut ca la aprins mama dar monitorul era stins ciudat am aprins monitorul nu se vedea nimic am incercat sa dau restart nu mergea butonul apasam dar nu se dadea restart apoi l-am lasat pana dimineata cand m-am trezit iar am incercat si surpriza l-am aprins... dar nu mergea tastatura in rest aveam sunet mouse-ul mergea dar din cand in cand mouseul ramanea blocat dar pentru 2-3 sec... am incercat un restart manual din windows dar surpriza nu s-a dat restart si-a dat shut down
de atunci nu am mai reusit sa-l aprind.
deci asa ceva nu se poate

norocul meu a fost ca inca am garantie la el
apoi am hotarat sa-l duc la ei (la garantie tongue)
cand am lasat pc-ul acolo i-am spus unui "nene" de acolo ce are pc-ul si i-am spus ca nu se mai aprinde nu se mai vede nimic pe ecran
si el a trecut pe o foaie care a scris-o pe pc ca nu da semnal placa video dar nu cred ca de acolo este problema in fine l-am lasat... am plecat akas
dupa aprox 8 zile mau sunat si mi-au zis ca s-a reparat problema mi-au spus ca la probat merge cica sau jucat si un joc pe el cu masini (flat out 2) eu bucuros ajung cu el akas bag toate mufele in spat si incerk sa-l aprind surpriza tot asa nu se vedea nimic pe ecran m-am dus cu el inapoi si au zis ca nu are cum sa nu mearga le-am zis sa il probeze acolo de fata cu mine l-au conectat la un monitor si tot asa le facea atunci ei mi-au zis ca il vor duce inapoi la service si l-am lasat acolo

acum intrebarea e CE POATE SA AIBAAAAA!? STIE CNV plzzzzzzz dau funda! macar sa stiu si eu plzzzz

ma scuze ca am scris asa mult

DAU FUNDA PROMIT! pentru cel care ma lamureste...

Răspuns Câştigător
| pnker a răspuns:

Ar putea fi sursa sau placa de baza de vina. De multe ori cand ai probleme cu placa de baza merge ciudat si iti da impresia ca sunt alte componente de vina. Ideea era daca inca aveai calculatorul, sa verifici sursa cu un aparat de tensiune si sa vezi daca lucreaza la capacitatea notata pe ea.

| Hasss explică (pentru pnker):

Pai si prosti aia dc nu sunt in stare sa faca asta? ei ce fac acolo la service se uita daca se aprinde pc-ul? daca un pc este trimis la ei inseamna ca acel pc are probleme deci aia sunt niste... crying
ma gandesc ca poate nici nu vor sa mi-l repare poate de aia fac asa...

| pnker a răspuns (pentru Hasss):

Dupa cum ziceam, daca e placa de baza atunci e un pic mai complicat. Depinde si de unde ti-ai cumparat calculatorul ca daca e ceva magazin micut local e de inteles.

| Hasss explică (pentru pnker):

Flanco de acolo l-am luat happy

10 răspunsuri:
| Hasss explică:

Acesta este pc-ul meu

Procesor AMD Athlon II X3 450 Triple Core, 3200MHz, socket AM3,

Placa de baza MSI GF615M-P33, socket AM3

Memorie Ram: 4 Gb Ram

Hard-Disk :500 gb 7200 rpm, 16mb

Unitate oprtica: DVD+/-RW

Placa Video : Ati 5450 Shappire (1 gb dd3 memorie dedicata)

| pnker a răspuns (pentru Hasss):

Bunicel pc-ul. Mai asteapta sa vezi ce iti spun de data asta cei de la flanco si spune-le si tu ce crezi despre placa de baza.

| Hasss explică (pentru pnker):

Mda o sa vad sper sa isi fi dat seama... dar am auzit ca exista aparate care iti spun din prima ce este stricat si ce nu e stricat... dar vad ca ei nu au sau nu-l folosesc.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e in garantie zi sa ti-l schimbe cu altul mai mult ca sigur ori placa de baza (bios-ul)are ceva ori sursa mi se pare ciudat ca a pornit singur deci mai mult ca sigur bios-ul e problema daca si-a dat on singur

| Hasss explică (pentru anonim_4396):

Pai calculatorul il platesc in rate si pc mai bun ca asta nu am vazut inca pe acolo au fost dar sau vandut... si dc nu ii schimba placa de baza?

| radumarius0401 a răspuns:

Eu cred ca poate fi de la intrerupere de fire!

| Anonim1983 a răspuns:

(ai patit exact cu am patit si eu)Ar putea fi placa de baza, adica ar putea e sigur placa de baza daca face lumina neagra pe ecra sau se mai aude un bazit inseamna ce e placa de baza! sper ca ti-am fost de folos!