| hyperion18 a întrebat:

Buna seara,

Recent am achizitionat telefonul UTOK 500Q HD, si memoria lui interna de 4 gb este partitionata in 2 :
- 0.9 GB memorie interna
- 1.74 GB stocare telefon

Cum mi se pare mult prea putin acei 0.9 GB, intrebarea mea este cum as putea sa ii maresc? Se pot aduna cele 2 memorii sa imi rezulte o memorie interna de 2.5 GB?

Multumesc!

3 răspunsuri:
| Sheldon a răspuns:

Nu recomand sa incerci sa modifici partitiile deoarece pe cea interna se afla si softul telefonului si risti sa dai peste cap sistemul...
o mica parte din memoria aceea interna o foloseste ca si resursa distribuita pentru RAM

deci cel mai bine e sa-l lasi asa cum este

daca stii cum sa-ti resoftezi si repartitionezi telefonul atunci poti face teste dar trebuie sa ai putina experienta

| hyperion18 explică (pentru Sheldon):

Multumesc pentru raspuns. Cu toate ca mi-am pus un card de 16 gb pe el, dupa ce instalez 5 aplicatii imi zice memorie interna insuficienta.
Sti cum as putea sa rezolv aceasta problema?

| Sheldon a răspuns (pentru hyperion18):

Poti sa muti aplicatiile pe sd
intra la setting-manage applications selecteaza aplicatia dorita si move to sd

mare parte din aplicatiile pe care o sa le muti pe sd isi lasa ceva fisiere si pe memoria interna a telefonului
aplicatiile nu se muta complet!(doar mare parte din ele)