| marianmedgidia a întrebat:

Buna seara TPU
Am si eu problema in care sper sa ma ajutati.
Sunt pensionar si mi am achizitionat si eu calculator SH Fujitsu Esprima e5615.
A venit un prieten si mi-a instalat Win7.
L-am rugat sa imi puna si mie driverele de instalare pentru calculator pe un CD sau pe un styk.
Mi-a spus ca nu am nevoie de ele pentru ca Win 7 si le cauta si le instaleaza singur
Un alt prieten mi-a spus ca acele drivere sunt generice cit sa functioneze calculatorul.
Nu stiu ce sa cred pentru ca sunt doua opinii diferite.
Eu am cautat pe net si am gasit niste drivere dar scrie ca sunt pentru XP.(nu sunt bune si pentru Win7?)
Va rog frumos sa-mi dati si mie o adresa de unde le pot descarca ca nu se stie...(pot sa mai fac prostii si sa fiu nevoit sa le am pe CD sau stik sa le incarc dupa ce am instalat Win7 din nou)
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
| robytoby a răspuns:

Daca merge fara probleme nu mai instala alte drivere, dar daca vrei driverele originale le poti lua de aici:
http://support.ts.fujitsu.com/......wfiles.asp
Iti dau un sfat, descarca driverele originale si instaleaza-le, apoi punele pe un cd, in caz ca instalezi Windows din nou.
Bafta.

12 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Prietenul are dreptate. Acele drivere sunt generice. Du-te aici si descarca programul " Fujitsu Program de Updatare Drivere".
Il instalezi, il lasi sa faca update la drivere-le pe care le cere:
http://www.solvusoft.com/......ies/e5615/
Programul nu le descarca pentru a le pune pe un stik. Face numai un update la cele existente.
Pentru a le pune pe un CD si a le instala iti trebuie alt program:
Driver max, cu care faci un backup al driverelor instalate.
http://www.drivermax.com/
daca nu te descurci mai stam de vorba.

| njohn a răspuns:

Ii adevarat ca windows 7 iti il instalezi iti baga automat si driverele, dar acum depinde si de modelul de laptop si de vechimea lui; posibil sa nu isi gaseasca unele drivere, de exemplu: driverul de sunet, de placa video.
Ai putea sa descarci si sa instalezi driver solution pack, acest program cauta toate driverele lipsa si dai sa le instalezi. Sper ca te-am putut ajuta.

| marianmedgidia explică (pentru njohn):

Multumesc pentru raspuns. Calculatorul este un Desktop cu procesor AMD Sempron 3600 cu 1G de ram frecventa procesor 2000 Mhz ( nu stiu vechimea lui dar arata ca nou este produs refurbised) si vad ca mi-a luat cam toate driverele (sonor am ).
Eu doream un link de unde sa descarc toate driverel pentru mine si sa le folosesc daca am nevoie.
De unde sa iau driver solution pack?
Ma scuzati dar sunt cam novice in probleme de soft

| robytoby a răspuns (pentru marianmedgidia):

Vezi ce placa de baza ai in calculator, intra pe site-ul producatorului si descarca de acolo driverele originale.

| marianmedgidia explică (pentru robytoby):

Nu pot sa-l desigilez pentru ca este in garantie.
De pe siteul fujitsu ar cam avea D2464-A

| njohn a răspuns (pentru marianmedgidia):

Aici gasesti driverele pentru modelul tau de laptop: http://www.driversforfree.com/......ivers.aspx

| robytoby a răspuns (pentru marianmedgidia):

In aceasta situatie foloseste programul de aici: http://infopcdorin.blogspot.ro/......20din%20PC acest program iti arata toate componentele din laptop/computer si temperaturile componentelor.

| marianmedgidia explică (pentru robytoby):

Am incercat sa intru dar nu am gasit nimic.
Toate driverele sunt pentru xp.
Sa nu manii pe DUMNEZEU dar vad ca driverele pe care si le-a luat singur merg binisor.
Din internet nu prea am inteles ce caracteristici are.
Din fisierul sau am gasit urmatoarele date
OS Name Microsoft Windows 7 Ultimate
Version 6.1.7600 Build 7600
Other OS Description Not Available
OS Manufacturer Microsoft Corporation
System Name EUGEN-PC
System Manufacturer FUJITSU SIEMENS
System Model ESPRIMO E
System Type X86-based PC
Processor AMD Sempron(tm) Processor 3600+, 2000 Mhz, 1 Core(s), 1 Logical Processor(s)
BIOS Version/Date FUJITSU SIEMENS // Phoenix Technologies Ltd. 6.00 R1.14.2464.A2, 22.05. 2007
SMBIOS Version 2.4
Windows Directory C:\Windows
System Directory C:\Windows\system32
Boot Device \Device\HarddiskVolume1
Locale România
Hardware Abstraction Layer Version = "6.1.7600.16385"
User Name eugen-PC\eugen
Time Zone GTB Standard Time
Installed Physical Memory (RAM) 1, 00 GB
Total Physical Memory 895 MB
Available Physical Memory 151 MB
Total Virtual Memory 1, 87 GB
Available Virtual Memory 628 MB
Page File Space 1, 00 GB
Page File C:\pagefile.sys
De pe fujitsu comform seriei lui(este trecuta pe o eticheta cu holograma)imi spune urmatoarele.
Esprimo E5615 N Force 4
Model DT7 D2464
Sistem LKN SWD 690711 668
ABN KG690 V711 1129
Chiar ca acum nu mai stiu ce sa mai inteleg.
Pe siteul Fujitsu am gasit ca el a plecat din fabrica cu Vista TM instalat si am si numarul licencei si serial kei.
Acum ca aveti toate datele ca ma sfatuiti sa fac?
Efectiv daca am citit bine eu nu stiu ce fel de calculator am.
Dau funda.

| marianmedgidia explică (pentru robytoby):

Va multumesc mult de tot.
Dar nu stiu cum sa fac sa le pun pe cd.
Le descarc si apoi le pun pe cd sau le pun pe un cd si apoi le descarc?
V-am explicat ca nu sunt mare specialist in asemenea probleme.
Daca mai am ceva probleme va pot contacta pe un mail?
Din ce am inteles pana cum este un calculator bunicel pentru mana a doua.
AVETI FUNDA

| marianmedgidia explică (pentru robytoby):

Am incercat sa le descarc, mi-a recunoscut seria dar imi apare urmatorul mesaj-Identified system: ESPRIMO E5615, nForce4 (D2464-A2x)
Loading software catalogue... The operating system is not supported on this system model by DeskUpdate Web Service. Would you like to connect to the support page
M-am blocat ca engleza nu prea stiu.

| robytoby a răspuns (pentru marianmedgidia):

Daca nu faci ce iti spun eu, nu am cum sa te ajut.

| robytoby a răspuns (pentru robytoby):

Foloseste programul din linkul pus de mine, acesta iti arata ce placa de baza ai,(tot ce ai in PC) daca nu stii modelul ei si de cine este facuta nu poti sa intalezi driverele.Ai descarcat driverele pentru alt sistem de operare.

| robytoby a răspuns (pentru marianmedgidia):

Daca merge fara probleme nu mai instala alte drivere, dar daca vrei driverele originale le poti lua de aici:
http://support.ts.fujitsu.com/......wfiles.asp
Iti dau un sfat, descarca driverele originale si instaleaza-le, apoi punele pe un cd, in caz ca instalezi Windows din nou.
Bafta.