| evaluna89 a întrebat:

Buna seara v-am mai trimis odata mesajul poate nu l-ati inteles sau vazut, In anul 2004 parintii mei s-au cununat la biserica nu am avut aparat de facut poze si nici nu ne-am interesat dar in schimb am avut cameraman si as vrea sa stiu daca dupa dvd-uri cum pot face poze ca sa avem si poze de la nunta, sau vreun program pentru asa ceva, dupa dvd-uri daca putem face poze, va rog mult de tot este urgent.

9 răspunsuri:
| emmyl a răspuns:

Majoritatea player-elor pentru dvd-uri au un buton Salvare Cadru. După aceea trebuie să cauți în calculator să vezi unde s-a salvat. Dacă nu are buton dă clic dreapta pe film (în timp ce rulează sau în timp ce ai dat pauză) și caută să găsești Salvare Cadru.
Nu vor fi de calitate dar, ai poze.

| evaluna89 explică (pentru emmyl):

Macar sa se vada clar

| emmyl a răspuns (pentru evaluna89):

Se vede acceptabil. Eu am făcut asta pentru cineva. Am folosit BSplayer. Calitatea pozelor e în funcție de calitatea filmului. Cu BSplayer s-au salvat în C› Program Files› Webteh› BSplayer. Le muți de acolo unde vrei.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Omule,exprima-te corect. Daca zici ca ai camera foto atunci poti sa salvezi pozele in pc si apoi poti sa le tragi la imprimanta sau sa le pui pe un dvd, dar un dvd nu o sa mai fie bun peste cativa ani.
Dvd-ul de care vorbesti este acel disk care stocheaza informatie.
Dvd-rw-ul este aparatul care citeste informatia de pe dvd si ti-o da tie pe un ecran.
Dar nu cred ca poti sa faci poze cu dvd-ul din moment ce este un disk rotund, fara butoane. Revino cu o lamuire ca nu inteleg intrebarea.

| evaluna89 explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Nu am aparat foto, da DVD-UL este disc rotund cum pot face poze dupa imaginile alea de la nunta de pe dvd, daca stiti sau daca exista vreun program pentru asta.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru evaluna89):

Deci ai un Dvd cu poze de la nunta. Pai printezi poza la o imprimanta color.
Dar daca ai un video cu nunta si vrei sa faci capturi de video atunci poti cu programul sniping tool care se afla in windows[daca ai windows 7] la Accesorii.
Pozele le poti edita cu programul Photoshop dar trebui sa ii bagi un serial deci cauti pe net unul ca sa inregistrezi programul sau poate ca sa deblochezi anumite optiuni cum ar fi editarea mai complexa a imaginilor si salvarea lor.

Deci introduci dvd-ul in pc apoi dupa ce le citeste, copiezi pozele in pc si apoi poti face ce vrei cu ele. Daca nu ai o imprimanta la tine ai putea sa mergi la vreo cunostinta si sa iti traga pozele la imprimanta, color sau alb negru depinde de cum sunt pozele.

| evaluna89 explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Deci am un dvd video si vreau sa fac niste capturi dar vreau pozele sa le tin in pc dar nu ma prea pricep la tehnologie ma puteti ajuta va dau id-ul meu alymihaela18 va rog

| ochiverzi91 a răspuns:

Opresti video-ul acolo unde vrei si apesi acel buton PRINT SCREEN. Apoi intri in paint si dai paste, apoi salvezi poza happy Daca nu sunt alte metode poti proceda asa. In felul asta faci "poze" din acel video.

Răspuns utilizator avertizat