| dulcikata17 a întrebat:

Spre norocul meu am gasit pe strada o bratara fitness fitbit care dupa căutările mele pe eMAG ar fi in jur de 10 milioane lejer..intrebarea mea este :unde pot sa o vand mai exact? Un amanet ceva? Si de fiecare dată când o ridic i se aprind pe dos două beculețe verzi.( cred ca e bateria consumată)cand o las jos si nu o ating nu mai palpaie..Nu are găuri prin care o pot încărca din cate observ.Pot sa o încarc la un încărcător wireless?

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Norocul tau?
Va fi ghinionul tau daca nu o predai la Politie. Mai ales ca ai si postat aici.

| LorenzoRon a răspuns (pentru darrio2007):

Offf.
Deci dulcikata07 va fi chemata in instanta, asta dupa ce ii vor verifica S.R.I.-ul ip-ul, adica dupa ce vor investi ceva bani, doar pentru a recupera o bratara de 1000 de lei, pe care nu a furat-o, ci doar a gasit-o pe jos?

Ok.

| darrio2007 a răspuns (pentru LorenzoRon):

„ANUNȚ AL POLIȚIEI „Persoanele care-şi însuşesc bunuri găsite sau ajunse din eroare în posesia lor şi nu le predau autorităţilor sau persoanelor care le-au pierdut, riscă închisoarea de la o lună la trei luni sau amendă", se arată într-un comunicat al Poliției Române."

| LorenzoRon a răspuns (pentru darrio2007):

Si cum demonstreaza politia ca respectiva bratara e a ei? Or sa verifice toti purtatorii de bratari din orasul respectiv?

| darrio2007 a răspuns (pentru LorenzoRon):

Bai frate, legea spune clar. Ai gasit ceva ce nu este al tau, predai la Politie. Ce nu intelegi?

| LorenzoRon a răspuns (pentru darrio2007):

Nu. Tre' sa intelegi tu faptul ca in 2019 nu mai merge nimeni sa denunte ca si-a pierdut o amarata de bratara de 1.000 de lei.
Cel mai probabil, dupa ce va returna bratara la politie, nu va veni nimeni dupa ea, astfel va fi luata de unul dintre cei de la sectie.

S-au pierdut atatea telefoane de peste 2.000 de lei si nu s-au denuntat pierderile la politie, iar tu vrei sa spui ca ar fi moral sa denunte o amarata de bratara de 1.000 de lei, o chinezarie de pe eMag?

Din partea mea sa o foloseasca. Atat timp cat nu e portofel, nu sunt bani si nu exista o adresa pentru a face o fapta buna, sa considere ca a dat norocul peste ea.

Las-o sa se bucure de bratara, daca asta ii este dorinta, nu mai baga frica in ea ca nu se va intampla nimic pentru acei 1.000 de lei.
Tara pierde mult mai mult zi de zi, cred ca nu se va rascoli tot pamantul pentru bratara aia.

Bafta!

| darrio2007 a răspuns (pentru LorenzoRon):

Mda, se pare ca moralitatea a cam disparut daca mi-ai scris nuvela asta.

| LorenzoRon a răspuns (pentru darrio2007):

Asa e cand te uiti la seriale...
Pleci cu impresia ca toti oamenii sunt buni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LorenzoRon):

Poate a strins cineva din buci juma' de an sa ia tableta aia amarita de doar 1000 RON. Ce sa ii faci, nu toti sintem bugetari sa aruncam cu 1000 RON ca si cum ar fi un leu.

| Donsavas a răspuns:

Nu te grăbi să o vinzi.

| flixbuster a răspuns:

Iti dorim un calduros "La Multi Ani!". Cu executare.

| Digikey a răspuns:

Poti fi acuzata de furt.

| dulcikata17 explică (pentru Digikey):

Nu prea cred odată ce am gasit o întâmplător pe strada!

| Digikey a răspuns (pentru dulcikata17):

"Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă. Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine. Împăcarea înlătură răspunderea penală", scrie în Noul Cod Penal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dulcikata17):

Asta crezi tu? Dar o lege penala tot încalci

Citește aici https://lege5.ro/......odul-penal

| DarthNiger a răspuns:

Si ce faci daca proprietarul observa ca a disparut bratara si sesizeaza autoritatile? eu zic sa nu te grabesti sa il vinzi asa repede.

| TheGentleman a răspuns:

Nu vreau să-mi imaginez ce-ai fi făcut dacă găseai un portofel cu bani. Mizerabil.

Sper că nu te inspiri de aici: https://www.youtube.com/watch?v=3rdaIQAuwf4

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Totul tine de omenie. Nu se știe niciodată când pățește ea să piardă și culmea să o mai și caute să îi înapoieze bunul găsit. Apoi să își reamintească cât de proastă a fost pentru ca nu a procedat și ea la fel. Se bucura ea, dar e postul Crăciunului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa incerci sa restitui cumva bratara proprietarului, nu e a ta.
in al doilea rand, "o" bratara nu "il" incarci si nici nu "il" ridici.

LE: a fost prea subtil, am pus ghilimele

| dulcikata17 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu restitui pe degeaba nimic..stai liniștit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti din tm? Puneo pe olx la jumate de pret sau daruiesteo cuiva dai cu o mana primesti cu altele
Dupa cum arati in poza nu pari o fata saracuta asa ca nu stiu fa ce simti tu, daca stai prost cu materialu o poti vinde. Poate Dumnezeu o facut in asa fel, dar daca nu daruiesteo cuiva ca cadou
Cius.

| Raducons a răspuns:

Esti norocoasa.Foloseste o sau gaseste un amanet, ce te costa sa intrebi, dar nu o da pe nimic.Are baterii neincarcabile

| LuciWv a răspuns:

Eu zic sa o duci la politie, este un bun valoros si din ce stiu eu daca nu o predai in 48 de ore esti acuzat/a de insusire, cred ca in noul cod penal sunt 10 zile, insa daca respectivul te gaseste si nu te iarta, incepe urmarirea penala si cred ca duci o viata mai buna fara un dosar penal decat cu 250 de lei cat poti lua pe bratara aia, este o bratara scumpa, poate avea un sistem anti theft localizare gps, etc. nu mai traim in epoca de piatra si aici nu se aplica "ce am gasit al meu sa fie" si nici "nu am stiut ce sa fac", scuzele ulterioare vor fi nule.

Preda bratara autoritatilor sau incearca pe Facebook pe un grup din orasul tau sa postezi ca ai gasit bratara respectiva, cine poate sa faca dovada, o chitanta, cutia etc, o predai respectivului si poate iti da el o recompensa, daca are bratara de 1.000 de lei nu e un om zgarcit.

| LuluOneMillion a răspuns:

Hai sa daruim ca se poate

| Adi324 a răspuns:

Suna la 112 si spune-le ca ai gasit un bun valoros laughing. Toti suntem saraci, deci nu ai nicio scuza pentru care sa O pastrezi (mai alaes sa O vinzi).