| alexy19a a întrebat:

Am făcut o prostie mare. Nu îmi lua cd-ul cu windows 7 la laptop, aşa că l-am deschis normal şi am intrat direct de pe pc în setup la windows. După ce l-am pus am văzut că. Am 2 windowusui şi anume: unul xp, unul windows7. De la asta mi sa slăbit şi placa video. Am observat că nu mă lasă să joc nici GTAlaughing))). Se poate să fie de la prostia mea?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Lipsa de cunostinte, nu prostie. Acum vei afla rezolvarea. Nu vei fi mai destept, dar vai sti mai multe happy
Ca sa "iti ia " DVD-ul, atunci cand deschizi laptopul, apesi pe F2 pana cand intri intr-un meniu, acela e BIOS-ul, ai auzit de el. Cauta in el sa ajungi la "Boot device priority", si setezi ca "First Boot" pe cd/dvd - Rom. Apesi F10 ca sa salvezi. Introduc DVD-ul cu Windows 7 din timp, pentru ca atunci cand iesi din BIOS, va reporni laptopul. Iti va aparea pe ecran scris asa " Press any key..." trebuie sa apesi orice tasta inainte sa apara 5 puncte. Iti va porni instalarea Windowsului. Cand ajungi la partitii, formateaza C-ul (dai click pe advance, click pe C/: si apoi format) selectezi C/: ca partitie de instalare si apesi install. Acum ai windows 7 instalat corect, iar XP nu mai exista.

| alexy19a explică (pentru valentingb):

Auzi frate am o nelamurire. Trimite-mi un mesaj cu id tau sau baga alexy_al3xtzu.

| valentingb a răspuns (pentru alexy19a):

In caz ca mie ai vrut sa imi spui asta, te invat un lucru la TPU: intai comentezi, apoi dai fundita, pentru ca altfel nu apare cui i-ai raspuns. Am patit si eu asa, i-am spus unei fete ca ii dau vot, i-am dat fundita si nu am mai putut sa ii dau vot. Ì-am votat alt raspun in schimb. Da-mi mesaj daca vrei sa vorbim, suntem pe o retea de socializare.

5 răspunsuri:
| greatLOL a răspuns:

Cand il deschizi, apesi pe F9 ( sau ce scrie pentru BIOS Setup ) te duci la sectiunea Boot from DVD/CD, dai ENABLE, dai un restart la PC cu CD/DVD inauntru si ti-l va lua, de data asta putand sa faci partitiile, vezi sa dai format la TOT! Mai ales la C, restul poate mai ai nevoie le poti lasa. Sper ca ti-am fost de ajutor happy Si eu am 2 windows-uri laughing) Dar mi-e sila sa-l fac ca se misca bine happy Bafta!

| tr3ig a răspuns:

Mai mult ca sigur este de la prostia tawinking. cdu pe care il ai tu cu 7 este bootabil? cd-romul este pus la first boot? cine dracu te-a invatat pe tine sa instalezi win ca pe mario?

| alexy19a explică:

Şi am uitat să menţionez că nu am putut să mai fac o dată partiţiile. Îmi dădea o eroare.