| dannyel86 a întrebat:

Salutari, prieteni! Am nevoie de ajutor.
Sunt in posesia unui laptop cu display defect (imagine partiala, uneori total indescifrabila) pe care incerc sa-l conectez la monitor sau la tv.
La inceput a functionat fara probleme, dar pentru ca avea meniul in italiana si se misca si greu (probabil virusat), am riscat o reinstalare de Windows7 din executabilul Setup de pe stick. Atat cat am putut vedea pe ecranul lui, instalarea s-a facut cu succes (intra in Windows), dar nu mi-a mai permis sa afisez imaginea pe ecranul televizorului si nici pe un monitor (am cumparat si adaptor "hdmi to vga" special pentru asta, dar fara succes - am monitor VGA).
Are legatura cu faptul ca driver-ul video din Windows este generic si nu suporta rezolutia mica tv-ul sau monitorul ori in alta parte e problema? (nu pot instala driverul video pe laptop, pentru ca nu se vede mai nimic pe ecran).
Ce variante mai pot incerca? Poate aveti voi idei salvatoare. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Problema foarte probabil e ca nu a gasit driverul de placa video, asa ca a instalat ceva generic, care nu e in stare sa detecteze monitorul exterior
nu prea poti sa faci mare lucru, in afara de a pune temporar alt monitor intern la laptop si sa instalezi driverul ala

alta solutie, dar MASOCHISTA RAU, am incercat o singura data si a fost crima, e sa modifici kit-ul de windows 7 sa includa si driverul de placa video
sau, daca vezi imagine la instalare, sa ii pui driverul pe stick si sa ii spui "aditional drivers"... poate, poate merge

| dannyel86 explică (pentru Brizbriz):

Am vazut si eu utilitare care te lasa sa-ti faci pachet personalizat Windows+softuri preinstalate, dar n-am incercat asta pana acum.
In schimb, am facut rost de versiune Windows Live Cd (care sa ruleze direct de pe stick). Sper sa foloseasca drivere video compatibile si sa ma lase sa ma conectez la tv/monitor (macar cat sa-i pun in sistem driverul video oficial). happy

| Brizbriz a răspuns (pentru dannyel86):

Succes, si aia e greu, toate driverele vor sa se instaleze in sistemul curent, si trebuie ceva masocheala sa ii spui ca e in alta parte

11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Porneste mai intai televizorul
Apoi aprinde laptop-ul

Sansele sunt de 90% sa mearga daca faci operatiunile in ordinea aceasta

Dar daca nu merge atunci pune un monitor normal in mufa vga
Si intea in bios
Apoi seteaza din bios ca prima data sa aleaga acea placa de baza sa scoata semnalul pe monitorul extern
Apoi pe hdni video
Apoi pe ecranul monitorului
. gasesti in bios aceasta posibilitate sa alegi tu manual la ce monitor prin ce mufa sa ofere pentru prina data semnal

Adoca in ce ordine care sa fie prioritatea lui.

Sunt sanse mari sa mearga vine dupa ce faci aceasta serare si dai save
Adica salvezi cand iesi din bios setarile facute

Sau ar mai fi o idee super feniala
Sa apesi pe tasta FN si pe acolo pe f7 F8 F5 F6 in acelasintimp le iei la rand vexi ca este un monitor
Sau un patrat sau un televizor desenat pe una dintre aceste taste

Asa ca alegi FN + tasta respectiva pe care esre desenat un televizor

Si gata scoate semnalul pe unde crei tu
Comuta imaginea o ia de pe monitorul ce spart ai o scuipa prin mufa x y z

Vezi ca mai exista si docstation doc station
Acesta este o chestie i interfață un adaptor care face legatura intee laptopul tau si multe alte mufe printre care iti pune la dispozitie si o mufa de S-Video

Vezi ca exista un site olx sau vandlaptop.ro
Poti sa xumperi un display de la un laptop identic ot ca oamenii in general distrug laptop-urile apoi pe dezmembreaza si le vand pe piese pe bucati

| RxTx a răspuns:

Exista si adaptoare direct pe usb facute special pentru cazul in care spargi display-ul la un laptop ru am vazut unul la un client la cumparat in anul 2005 de la spot.ro acum nu mai au si avea 16MB acea plwca video pe usb.
Despre care srie orice windows ca daca ai introdus acea olaca video in usb gata sa nu iti ceara dricere nimic ca se intelege ca ai spart display-ul la laptop si sa iti dea inagine direct pe acolo fara sa re mai doara capul cu instalarea de ninic

| dannyel86 explică (pentru RxTx):

Multumesc pentru idee! happy Stiu ca sunt placi grafice pe usb.
Voi cauta ceva convenabil ca pret (daca alte variante mai accesibile nu dau rezultate).

| Wr3nch a răspuns:

Ce poti incerca e sa iti schimbe ecranul la service.

| dannyel86 explică (pentru Wr3nch):

Salut. Am luat in considerare si schimbarea display-ului in service, dar nu dispun momentan de bani sa-l repar (500 - 600 lei in Iasi). Vreau doar sa-l fac sa mearga din nou pe tv sau pe monitor extern.

Răspuns utilizator avertizat