| ShailaFlorina a întrebat:

Buna TPU.Am mai pus odata intrebarea asta, faza se repeta iar...de vreo 2 zile imi face figuri. Laptopul nu mai e in garantie si aici nu gasesc un service...trebuie sa il duc intr.un oras mai mare. Deci ce poate fi? din ce cauza este asa? Am un antivirus bun, niciodata nu l-am avut virusat. De aseara ecranul laptopului meu este asa: http://imageshack.us/photo/my-images/402/imgp2621q.jpg/ I.am dat restart, l.am oprit, i.am scos bateria dar degeaba. nu dispare. indiferent ca intru pe internet, sau ca ma uit la un film din calculator, sau din cd, ecranul asa ramane. ce este de facut? Poate ma puteti ajuta voi, pana ajung sapt viitoare la service. Oricum nu am sa il mai deschid, o sa lucrez pe notebook-ul care il am. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| shannygelu a răspuns:

Din pacate este o defectiune la lcd ul laptopului solutia o sa ti schimbe ecranul sorry nu ai ce sa i faci

| ShailaFlorina explică (pentru shannygelu):

Poate ma consideri proasta, dar daca mi-.ai putea explica ce e lcd, ti-as fi de 1000 de ori recunoscatoare. Chiar nu le am cu denumirile astea. Cum schimb ecranul? mersihappy

| shannygelu a răspuns (pentru ShailaFlorina):

Liquid crystal display =LCD adica display ul laptopului ecranul lui s a stricat si trebuie inlocuit nu ai ce sa i faci daca ai iesire hdmi pui la o plasma laptopul ca sa te convingi ca nu e arsa placa video daca se vede la fel e arsa placa daca se vede bine e stricat display ul

4 răspunsuri:
| ShailaFlorina explică:

Nu am varsat nimic, nu am pus nimic pe el, nu sterg cu substante ecranul...il sterg doar cu o laveta, si am grija sa nu il murdaresc...mi s-a mai intamplat asta de vreo 3-4 ori, dar mereu disparea.acum vad ca nu vrea sa dispara.deja am inceput sa salvez tot ce am pe calc, de frica sa nu pierd datetele.

| lovesMt2 a răspuns:

Buna, l-ai dat cu solutii pentru curatat geamul? sau ai varsat ceva pe el? sau a avut un soc de tip a cazut de undeva ai trantit ceva sau ai lasat ceva greu pe capacul laptopului?