| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu laptopul, se inchide singur si dupa ce il pornesc de mai multe ori, merge bine o perioada de timp mai lunga, nu stiu ce are, cateodata apar ceva mesaje, ceva cu memoria scrie dar nu pot sa vad clar ca se inchid singure, oare e virus, cateodata se schimba si pagina de start am observat, fara sa o schimb eu, sa fie virus sau ceva mai grav, oare merita sa il duc in service ca eu nu ma pricep, nu stiu dar e enervant sa il tot pornesc si sa se inchida singur, astept sfaturi, mersi dau funda.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Pentru viruși scanează-l cu astea două:
Malwarebytes
Hitman Pro
Pentru erori vezi cu Hiren's BOOT CD, ăla le conține pe toate.
Dacă face la fel reinstalează Windows-ul.
În caz de probleme tehnice, da, dacă ai garanție la el și nu numai ar trebui să-l duci la service.
Se poate închide singur și ca urmare a căderii unui proces din Windows și atunci nu trebuie la service.
Pentru drivere, actualizare, folosește Drp.su 12.3 Full.

| greenlilly a răspuns (pentru DDCC):

Am scanat cu malware, nu apare nimic. In rest, nu pot face nimic ca nu ma pricep, nici la reinstalare, nici la altele. Nu am garantie este de vreo 8 ani.

| DDCC a răspuns (pentru greenlilly):

Setează laptopul să încarce la pornire doar programele și serviciile de bază.
Start> Run> Msconfig.exe > Bifezi Diagnostic Startup, Apply, Ok.
Vezi de erori cu http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html.
Ai Windows-ul pe CD/DVD?
Îți zic cum să-l reinstalezi dacă ai nevoie.
Ce Windows ai? Înainte de reinstalare vezi cu utilitarul SYstem Restore, dacă ai pe acolo o dată în care totul mergea bine e posibil să scapi de reinstalare.

| greenlilly a răspuns (pentru DDCC):

Am windows vista, dar nu vreau sa il reinstalez ca nu ma pricep si inca merge chiar daca se mai inchide, nu am pe Cd, asa l-am cumparat, o sa fac ce mi-ai zis si daca vad ca va fi mai rau il duc la reparat, mersi oricum de sfat.

| DDCC a răspuns (pentru greenlilly):

Vezi linkul încă o dată http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html (am pus "." din greșeală).
Dacă dorești îți zic cum să instalezi Windows-ul.

10 răspunsuri:
| pozeanimate a răspuns:

Cand incepe a porni pc, apasa f8 sau f5
alege, last known good configuration
enter
daca nu ajuta, cel mai simplu sa schimbi windows, s-a dereglat setarile si e mai complicat sa o rezolvi singur, dacazici ca nu prea o ai cu pc

| SOLDADO a răspuns:

Eu am patit ceva la fel mi se stingea si imi aparea ecranul albastru cu date de memorie... 1 - Incearca sai schimbi windowsu - daca tot asa o tine dul la un service-- Mie pana la urma mi s-a stricat avea probleme cu hard discul

| NeBuNaTiCuL12 a răspuns:

Destul de mare problema... nu stiu ce sa zic dar cred ca in mare parte ai virusi. Sfatul meu este sa ii reinstalezi windowsul din moment ce se inchide singur. Dar inainte de problema asta facea asa si inainte?

| greenlilly a răspuns (pentru NeBuNaTiCuL12):

De ceva timp face nu demult, dar daca ar fi virus nu se sterge cu antivirusul?
am antivirus avg.

| NeBuNaTiCuL12 a răspuns (pentru greenlilly):

Pai mai bine uite cum faci: avgul nu e un antivirus chiar atat de bun asa ca puneti anitvirusul avira. asta l-am folosit si eu si nu mai am nici un virus si este foarte usor de folosit. daca nu te descurci da-mi idul tau ca te ajut eu big grin

| anonimgabriel a răspuns:

Salut vrei sa faci bani pe net? din likeuri pe facebook? baga id meu : hatnean.gabriel si o sa-ti dau pozele cum mau platit si desigur siteul happy merita e f super!