| allxmaria a întrebat:

Am o problema la laptop. Nu mă prea pricep la marci, stiu doar ca e Asus, iar astăzi a început sa meargă foarte greu și sa se blocheze așa ca am zis sa îl repornesc dar de câteva ore îmi apare pe ecran "repornire " cum făcea de obicei dar nu s-a mai deschis și am încercat la il opresc dar degeaba... Ce sa îi fac ca sa meargă din nou?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, ar fi mai bine sa ti-l faca cineva deoarece exista riscul sa il strici mai tare. Trebuie in primul rand desfacut, curatat de praf si reinstalat windowsul. Deja desfacutul unui laptop difera de la unul la altul si trebuie avut mare grija. Ca sa instalezi un windows, e plin internetul de tutoriale si daca cauti pe google, gasesti zeci de mii de articole.
Din nou dupa reinstalare, daca problema persista (ma cam indoiesc) trebuie sa vezi cauza. Daca se blocheaza sau merge lent, ar trebui inlocuit hard diskul cu unul mai vitezist sau cu un SSD (cauti pe net ce e ala SSD in caz ca nu stii).
In ziua de azi eu zic ca ai vreun prieten / prietena sau cineva din familie care se pricepe la IT sau prieten'ul lui prietena ta sau cineva din tot cercul tau de prieteni sa isi acorde jumatate de ora timp sa iti faca laptopul (mai mult nu dureaza daca se pricepe).
Daca te pricepi in IT, poti incerca sa ti-l faci si singura urmand tutoriale pe internet, dar repet... mai bine sa iti arate cineva prima data, crede-ma ca am stricat destule pana sa ajung sa repar ceva laughing si inca mai stric, bineinteles big grin (nu ma refer la laptopuri in cazul acesta).
Sper ca ai inteles ideea happy

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Daca nu te pricepi la laptopuri, nu are rost sa iti spun ce sa faci pentru ca e greu sa iti explic. Pot sa fie mai multe cauze, daca ai vreun prieten care se pricepe in IT, poti sa il chemi. In ziua de azi fiecare are vreun prieten sau prietenii au un prieten care se pricepe. Sunt si service-uri care se ocupa de asta dar mai bine cauti o persoana fizica si scutesti niste bani. Eventual daca gasesti un prieten, dai un suc si aia e.
Probabil e vorba doar de o instalare de windows si / sau trebuie desfacut si curatat.
Succes!

| allxmaria explică (pentru Evolution):

Mă refeream ca nu mă pricep la mărcile de laptop-uri. Dar as putea sa îl fac sa meargă de acasă? Fără sa mai chem pe cineva?

| Evolution a răspuns (pentru allxmaria):

Nu stiu ce sa spun, ar fi mai bine sa ti-l faca cineva deoarece exista riscul sa il strici mai tare. Trebuie in primul rand desfacut, curatat de praf si reinstalat windowsul. Deja desfacutul unui laptop difera de la unul la altul si trebuie avut mare grija. Ca sa instalezi un windows, e plin internetul de tutoriale si daca cauti pe google, gasesti zeci de mii de articole.
Din nou dupa reinstalare, daca problema persista (ma cam indoiesc) trebuie sa vezi cauza. Daca se blocheaza sau merge lent, ar trebui inlocuit hard diskul cu unul mai vitezist sau cu un SSD (cauti pe net ce e ala SSD in caz ca nu stii).
In ziua de azi eu zic ca ai vreun prieten / prietena sau cineva din familie care se pricepe la IT sau prieten'ul lui prietena ta sau cineva din tot cercul tau de prieteni sa isi acorde jumatate de ora timp sa iti faca laptopul (mai mult nu dureaza daca se pricepe).
Daca te pricepi in IT, poti incerca sa ti-l faci si singura urmand tutoriale pe internet, dar repet... mai bine sa iti arate cineva prima data, crede-ma ca am stricat destule pana sa ajung sa repar ceva laughing si inca mai stric, bineinteles big grin (nu ma refer la laptopuri in cazul acesta).
Sper ca ai inteles ideea happy