| AlamaNNu a întrebat:

Buna Tpu.Am o sursa ATX de 550w careia i s-a ars siguranta.Am o sursa mai veche, pot sa i iau siguranta si sa i-o pun ATX-ului? Si daca se poate puteti sa imi dati niste linkuri sau sfaturi cum se face schimbarea unei sigurante la o sursa.Dau funda =D

Răspuns Câştigător
| andrei690 a răspuns:

Salut! Da este in regula sa iei siguranta dar este foarte important sa vezi DIN CE CAUZA S A ARS, pentru ca daca o schimbi pur si simplu si sursa are scurt circuit in celelalte piese, siguranta se va arde din nou. Cauta alte urme de piese defecte, eventual condensatori umflati iar diodele scoatele pe rand si vezi care e strapunsa ( diodele conduc doar INTR O SINGURA DIRECTIE iar eu as verifica in primul rand dioda redresoare care este ca asta https://www.google.ro/......ps?/search sau alcatuita din 4 diode in apropierea sigurantei ) Daca mai ai nevoie de vreo informatie las mi mesaj :)

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Nu, pana nu verifici si restul de componente ca sa vezi cauza, cum a spus si andrei690!