| cryyysss a întrebat:

am si eu o problema cu calculatoru. mi s-a intamplat o singura, si ma obsedeaza intreabarea asta (e pe cale sa mi se strice calculatoru?)problema mea...am iesit ieri din counter carbon v1 si, cand colo ce?! mi s-a restartat pc-ul, se vedea imaginea albastra si pe imagine scria multe chesti cu alb dintre care mi-a aparut ca se incarca 20%, 50% si etc... cand s-a incarcat 100%, s-a restartat pc-ul si a intrat in windows.
stie cineva din ce cauza mi s-a intamplat asa? si de la ce poate fi? (mentionez ca am mai avut un pc care facea aceeasi chestie si am schimbat absolut toate piesele, dar vad ca si cu piesele astea face acelasi lucru) va rog mult ajutati-ma, dau fundita love struck
a...sa nu uit, eu pe calculator am windows 7 instalathee hee

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ai avut un BSOD ( Blue Screen of Death )
ceva in genul asta http://upload.wikimedia.org/......p_BSOD.jpg

Blue Screen of Death (în traducere Ecranul Albastru al Morții) este un mesaj de eroare afișat de diferite sisteme de operare, mai ales în Microsoft Windows, la întâlnirea unei erori de sistem critice. Ecranele Albastre pot fi cauzate și de drivere incompetent programate, memorie stricată, un Registru corupt sau niște DLL-uri incompatibile.

Pentru inceput nu e cazul sa te alarmezi dar nu mai tine in acelasi timp mai multe programe deschise pe desktop. Cand te joci CS,lasa doar CS-ul deschis si atat, fara alte programe de genul skype, messenger, browser, torr3nti...etc

| cryyysss explică (pentru neluL):

Nu se poate rezolva chestia asta? adica sa mearga mai multe programe deschise si sa nu se intample ce am descris mai sus?

| neluL a răspuns (pentru cryyysss):

Pai nu stiu nici ce programe ti deschise si nici ce sistem ai tu dar in principiu cand ai doua sau mai multe programe deschise unele dll-uri intra in conflict si iti genereaza BSOD. Pe orice calculator se poate intampla asta indiferent ca e nou sau mai vechi. Sfatul meu este sa ti doar programul in care lucrezi sau te joci -> deschis. Ca sa rezolvi o problema de conflict intre 2 programe ai doua variante si anume ori le deschizi pe rand ori dezinstalezi unul din ele.

| cryyysss explică (pentru neluL):

Am inteles, eu totusi cred ca este de la hardisk deoarece, la vechiul pc cand am schimbat hardiskul nu am mai avut probleme de genul asta...dar totusi am schimbat pc-ul ca vroiam ceva mai bun.
eu las deschis messengerul, cs-ul si torrrentul.

| neluL a răspuns (pentru cryyysss):

Aaa exact cum am banuit! Nu e hard diskul de vina. Foloseste ASC daca vrei sa cureti hardul.
Advanced System Care pentru optimizare il descarci de aici: http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html
Spune-mi daca mai sunt probleme dupa folosirea ASC.