| EdyAlexandru a întrebat:

Buna,TPU!
As avea si eu o intrebare:
E bun procesorul acesta care vreau sa mi-l cumpar:
Manufacturer-AMD
Model-Athlon X4 760K
Part -AD760KWOHLBOX
Data Width-64-bit
Socket-FM2
Speed-3.8GHz
Cores-4
L1 Cache-2 x 64KB Instruction
4 x 16KB Data
L2 Cache-2 x 2MB
L3 Cache-None
Lithography 32 nm
Thermal Design Power 100 Watts

Hyper-Threading No
Integrated Graphics No
Pe langa procesorul meu:
AMD Athlon (tm) 64 x2 Dual Core Processor 5600+ 2.90 Ghz.
Si mai am o intrebare: Miar merge jocuri mai mari gen Call Of Duty Advanced Warfare?
sa-mi ziceti daca e compatibil acel procesor de mai sus care vreau sa mi-l cumpar va rog frumos si daca e doar bunicel ( costa 2400 lei de pe Okazii) atunci sami aratati altul care e mai bun si suporta. da sa nu treaca de 3500 lei va rog.
Multumesc.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

760k si cpu tau actual sunt 2 procesoare din generatii diferite. Ceea ce inseamna ca daca il cumperi, nu o sa il poti utiliza, deoarece nu e compatibil cu placa ta actuala de baza.
2. 2400 lei? 3500 lei? Sigur?

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru EdyAlexandru):

O placa de baza cu acelasi socket cu procesorul iti trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns:

Placi de baza compatibile ai aici: http://www.pcgarage.ro/......-fm2-plus/ adica teoretic sunt toate, practic posibil sa fie cate una care sa nu fie compatibil, si de asta verifici sa apara pe site la producator compatibil(ti-am zis, sansele sa fie compatibil is de 99%).
Insa eu sa fiu in locul tau nu as da banii pe 760k...
Curiozitate: ce buget ai pentru procesor+placa de baza?

| Alexul99 a răspuns:

Nu prea imi place athlon x4, recomand fx 6300 sau i3 4160.

Răspuns utilizator avertizat
| cititor1998 a răspuns:

Da e bun, eu un procesor chiar bun